a. Uprawnienia
- Jak zarejestrować nowego użytkownika?
Aby zarejestrować nowego użytkownika (założyć konto w portalu SSC Master), włącz aplikację UPRAWNIENIA, wybierz widok UŻYTKOWNICY i kliknij przycisk UTWÓRZ DOKUMENT w górnym panelu po lewej stronie.
W nowym dokumencie, w pierwszej zakładce, wprowadź wymagane dane użytkownika.
Przypisz użytkownika do spółki: kliknij przycisk EDYTUJ i wybierz spółkę z listy.
W drugiej zakładce (z symbolem stempla) nadaj uprawnienia użytkownikowi. Możesz je nadać samodzielnie, wskazując aplikacje, do których użytkownik powinien mieć dostęp i skonfigurować uprawnienia do każdej aplikacji, lub zaimportować gotowy schemat uprawnień z innego użytkownika lub wybranego schematu. Przycisk EDYTUJ wyświetli listę aplikacji do których użytkownik ma mieć dostęp. Przycisk IMPORTUJ UPRAWNIENIA pozwoli zaimportować gotowe uprawnienia ze schematu lub innego użytkownika. - Jak zresetować hasło użytkownika?
Uruchom aplikację UPRAWNIENIA, wybierz widok UŻYTKOWNICY -> AKTUALNIE ZATRUDNIENI, znajdź dokument użytkownika na wyświetlonej liście i otwórz go.
W górnym panelu dokumentu znajduje się przycisk ZRESETUJ HASŁO.
Kliknij przycisk a na adres e-mail użytkownika przyjdzie wiadomość z linkiem do zmiany hasła.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/wstep/2-logowanie-do-systemu/2-4-reset-hasla/
Zapoznaj się także z materiałem wideo dotyczącym tego procesu: https://youtu.be/RtNacZ9WU4w - Jak wysłać nowe hasło tymczasowe użytkownikowi?
Uruchom aplikację UPRAWNIENIA, wybierz widok UŻYTKOWNICY -> AKTUALNIE ZATRUDNIENI, znajdź dokument użytkownika na wyświetlonej liście i otwórz go.
W górnym panelu znajduje się przycisk NOWE HASŁO TYMCZASOWE. Kliknij przycisk a na adres e-mail użytkownika zostanie wysłane tymczasowe hasło.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule:https://support.sscmaster.com/dokumentacja/zarzadzanie-uprawnieniami-uzytkownika-aplikacja-uprawnienia/2-5-wysylka-nowego-hasla-tymczasowego/ - Jak usunąć konto użytkownika?
Uruchom aplikację UPRAWNIENIA, wybierz z listy UŻYTKOWNICY -> AKTUALNIE ZATRUDNIENI, znajdź dokument użytkownika na wyświetlonej liście i zaznacz go klikając w check na lewo od imienia i nazwiska.
W dolnym panelu pojawi się zestaw przycisków.
Kliknij przycisk USUŃ i zatwierdź.
Pełną informację znaleźć możesz pod linkiem: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/zarzadzanie-uprawnieniami-uzytkownika-aplikacja-uprawnienia/6-blokowanie-usuwanie-konta-z-poziomu-aplikacji-uprawnienia/ - Co zawiera profil użytkownika w aplikacji SSC Master Uprawnienia?
Profil użytkownika składa się z kilku zakładek
Dane podstawowe a w niej: imię i nazwisko, identyfikator, dział, numery telefonów, adres e-mail i przypisanie do spółek
Prawda dostępu, to zakładka do przydzielenia podglądu, tworzenia i edycji dokumentów w aplikacjach.
Preferencje użytkownika i w niej: konfiguracje dotyczące języka, sposobu wyświetlania dokumentów, domyślnych widoków, kolejności wyświetlanych aplikacji i wyświetlania kolumn.
Pełną informację znaleźć możesz pod linkiem: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/zarzadzanie-uprawnieniami-uzytkownika-aplikacja-uprawnienia/1-informacje-podstawowe/ - Jak nadać lub zmodyfikować uprawnienia użytkownika?
Aby nadać lub zmodyfikować uprawnienia użytkownika otwórz aplikację UPRAWNIENIA i widok AKTUALNIE ZATRUDNIENI. Odnajdź dokument pracownika na wyświetlonej liście i uruchom go.
Włącz zakładkę PRAWA DOSTĘPU oraz uruchom tryb edycji przyciskiem w górnym panelu po lewej stronie.
Aby przydzielić dostęp do konkretnej aplikacji kliknij przycisk EDYTUJ i z listy wybierz aplikacje do których użytkownik ma mieć dostęp.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/zarzadzanie-uprawnieniami-uzytkownika-aplikacja-uprawnienia/2-nadawnie-i-modyfikacja-uprawnien/
Aby nadawać uprawnienia wewnątrz konkretnej aplikacji możesz edytować: dostęp do konkretnych widoków, formularzy, możliwość tworzenia, podglądu, edycji i usuwania dokumentu, nadawać poziom dostępu lub rolę – to wszystko z poziomu kafelka danej aplikacji.
Możesz również przydzielać widoczność lub możliwość edycji do konkretnych pól, kliknij ikonę kłódki (uprawnienia publiczne) lub identyfikatora (uprawnienia prywatne – dostępne w aplikacji ORG i SCP) na pasku tytułowym kafelka danej aplikacji.
Wybierz na rozwijanych listach pola i ich widoczność (ikona oka) lub możliwość edycji (ikona rysika). - Co to jest schemat uprawnień i jak go utworzyć?
Schemat uprawnień, to dokument z uprawnieniami, które można przypisywać wielu użytkownikom, dzięki czemu, przy wszelkich zmianach, nie ma potrzeby korygować każdego dokumentu użytkownika osobno.
Aby utworzyć nowy dokument uprawnień włącz aplikację UPRAWNIENIA, wybierz widok SCHEMATY i kliknij UTWÓRZ DOKUMENT w górnym panelu po lewej stronie.
W pierwszej zakładce (z symbolem “i”) nadaj nazwę schematowi i zdefiniuj jakich spółek ma dotyczyć.
W drugiej zakładce (z symbolem stempla) kliknij EDYTUJ by przydzielić dostępy do konkretnych aplikacji.
Wybierz aplikacje z listy i zatwierdź.
LUB kliknij IMPORTUJ UPRAWIENIA jeżeli chcesz stworzyć schemat na podstawie istniejącego.
Wybierz czy chcesz importować z użytkownika czy ze schematu.
Wskaż konkretny element z którego chcesz zaimportować.
Zmodyfikuj konkretne elementy w kafelkach aplikacji według potrzeb.
Gotowy schemat zapisz.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/zarzadzanie-uprawnieniami-uzytkownika-aplikacja-uprawnienia/3-schematy-uprawnien/ - Jak przypisać rolę użytkownikowi?
Otwórz aplikację UPRAWNIENIA i widok AKTUALNIE ZATRUNIENI.
Na wyświetlonej liście odnajdź dokument pracownika i uruchom go.
Włącz zakładkę PRAWA DOSTĘPU (symbol stempla) oraz uruchom tryb edycji przyciskiem w górnym panelu po lewej stronie.
Na kafelku wybranej aplikacji kliknij link ROLE (Z symbolem zębatek).
Wybierz z listy role, które chcesz przydzielić.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/zarzadzanie-uprawnieniami-uzytkownika-aplikacja-uprawnienia/2-nadawnie-i-modyfikacja-uprawnien/2-4-poziomy-uprawnien-i-role/ - Jak nadawać uprawnienia do formularzy?
Aby nadać lub zmodyfikować uprawnienia użytkownika otwórz aplikację UPRAWNIENIA i widok AKTUALNIE ZATRUNIENI. Na wyświetlonej liście odnajdź dokument pracownika i uruchom go.
Włącz zakładkę PRAWA DOSTĘPU (symbol stempla) oraz uruchom tryb edycji przyciskiem w górnym panelu po lewej stronie.
Na kafelku wybranym aplikacji wybierz czy chcesz przydzielić uprawnienia do tworzenia formularzy (ikona kartki), podglądu (ikona oka), edycji (ikona rysika) lub usuwania (ikona kosza na śmieci).
Na wyświetlonej liście wybierz, którego konkretnie formularza ma dotyczyć zmiana.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/zarzadzanie-uprawnieniami-uzytkownika-aplikacja-uprawnienia/2-nadawnie-i-modyfikacja-uprawnien/2-3-formularze/ - Jak nadać dostęp do widoków w aplikacji?
Otwórz aplikację UPRAWNIENIA i widok AKTUALNIE ZATRUNIENI.
Na wyświetlonej liście odnajdź dokument pracownika i uruchom go.
Włącz zakładkę PRAWA DOSTĘPU (symbol stempla) oraz uruchom tryb edycji przyciskiem w górnym panelu po lewej stronie.
W kafelku wybranej aplikacji kliknij link WIDOKI i wybierz z listy te, do których chcesz przydzielić uprawnienia. - Jak wybrać aplikacje, do których użytkownik ma mieć dostęp?
Otwórz aplikację UPRAWNIENIA i widok AKTUALNIE ZATRUNIENI. Na wyświetlonej liście odnajdź dokument pracownika i uruchom go.
Włącz zakładkę PRAWA DOSTĘPU (symbol stempla) oraz uruchom tryb edycji przyciskiem w górnym panelu po lewej stronie.
Aby przydzielić dostęp do konkretnej aplikacji kliknij EDYTUJ i z listy wybierz aplikacje do których użytkownik ma mieć dostęp.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/zarzadzanie-uprawnieniami-uzytkownika-aplikacja-uprawnienia/2-nadawnie-i-modyfikacja-uprawnien/2-1-lista-aplikacji/ - Jak zablokować lub odblokować konto użytkownika?
Uruchom aplikację UPRAWNIENIA, wybierz widok UŻYTKOWNICY -> AKTUALNIE ZATRUDNIENI, znajdź dokument użytkownika i zaznacz go klikając w kwadracik po lewej od imienia i nazwiska.
W dolnym panelu pojawi sie zestaw przycisków.
Najedź kursorem na przycisk OPERACJE i na wysuniętej liście kliknij ZABLOKUJ/ODBLOKUJ DOSTĘP.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/zarzadzanie-uprawnieniami-uzytkownika-aplikacja-uprawnienia/6-blokowanie-usuwanie-konta-z-poziomu-aplikacji-uprawnienia/
b. Urlopy
- Czym jest aplikacja SSC Master URLOPY i jakie pełni funkcje?
Na temat aplikacji SSC Master URLOPY możesz przeczytać na stronie: https://sscmaster.com/index.php/ssc-master-urlopy/ - Jak utworzyć wniosek urlopowy?
W celu utworzenia nowego wniosku urlopowego z poziomu portalu pracownika (Dashboard) rozwiń listę komponentu MOJE DUKUMENTY (Utwórz dokument) i wybierz pozycję WNIOSEK URLOPOWY.
Wybierz z listy interesujący Cię rodzaj urlopu.
Po wskazaniu konkretnego rodzaju urlopu (nieobecności) otworzy się pełen formularz wniosku urlopowego zawierającego wszystkie niezbędne dane.
W sekcji SZCZEGÓŁY WNIOSKU wybierz datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu.
Kliknij przycisk WYŚLIJ DO AKCEPTACJI znajdujący się w lewym górnym rogu ekranu.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/skrocona-baza-wiedzy/4-jak-zlozyc-wniosek-urlopowy/
Zapoznaj się z materiałem wideo dotyczącym tego procesu: https://support.sscmaster.com/index.php/szkolenie-wideo/#wniosek-ur - Jak sprawdzić saldo limitu urlopowego?
Limit urlopowy możesz sprawdzić w kilku miejscach:
Widget Limity urlopowe w Dashboardzie,
Widok aplikacji ORG: LIMITY URLOPOWE,
Dokument wniosku urlopowego – po kliknięciu przycisku LIMIT URLOPOWY z prawej strony górnego panelu. - Jak utworzyć limit urlopowy?
Limity urlopowe można tworzyć z kilku poziomów:
a. Widok aplikacji ORG
Otwórz aplikację ORG, wybierz widok LIMITY URLOPOWE i kliknij przycisk UTWÓRZ LIMIT URLOPOWY w górnym panelu po lewej stronie.
Na liście wybierz odpowiednią osobę, dla której chcesz go utworzyć.
Zdefiniuj rok, dla którego wprowadzasz limity urlopowe. W kolumnie PRZYSŁUGUJĄCE wprowadź liczbę dni odpowiednią dla danego rodzaju urlopu.
Jeżeli chcesz uzupełnić limity według godzin, kliknij na zakładkę GODZINY. Możliwość edycji godzin dotyczy tylko wybranych rodzajów urlopu.
Gotowy dokument zatwierdź przyciskiem OK.
b. Dokument zatrudnienia
Otwórz dokument zatrudnienia w aplikacji ORG, przełącz na zakładkę DOKUMENTY i włącz TRYB EDYCJI przyciskiem w górnym panelu po lewej stronie.
Aby dodać nowy limit kliknij “+ NOWY LIMIT URLOPOWY“.
W razie potrzeby skoryguj domyślnie wprowadzone ilości dni danych limitów i zatwierdź przyciskiem OK.
c. Działania masowe
Otwórz aplikację SCP, najedź kursorem na przycisk OPERACJE w górnym panelu po lewej stronie i kliknij pozycję DZIAŁANIA MASOWE.
W sekcji DOKUMENTY BĘDĄCE CELEM MODYFIKACJI wybierz DOKUMENTY LIMITÓW URLOPOWYCH PRACOWNIKÓW, akcję UTWÓRZ oraz rok, dla którego mają być stworzone limity. W sekcji WYBIERZ PRACOWNIKÓW odnajdź na liście pracowników dla których chcesz u tworzyć limit. Na koniec kliknij przycisk WYKONAJ OPERACJĘ.
Potwierdź zamiar utworzenia limitów przyciskiem TAK.
Bardziej szczegółowe informacje znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/zarzadzanie-pracownikami-aplikacja-struktura-organizacyjna/3-limity-urlopowe/3-2-tworzenie-raportow-limitow-urlopowych/ - Jak wycofać z obiegu niezaakceptowany wniosek urlopowy?
Wniosek, który nie został zaakceptowany można wycofać z obiegu.
W Dashboardzie, w komponencie MOJE DOKUMENTY w sekcji NIEOBECNOŚCI odnajdź właściwy wniosek i otwórz go.
Aby wycofać wniosek kliknij WYCOFAJ Z OBIEGU w górnym panelu po lewej stronie, wpisz uzasadnienie i zatwierdź przyciskiem OK.
Zaznacz osobę, którą chcesz powiadomić o wycofaniu wniosku i zatwierdź klikając OK.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/kategorie-faq/urlopy-i-absencje/10-jak-wycofac-niezaakceptowany-wniosek-urlopowy/ - Jak zmienić termin urlopu (zmodyfikować wniosek urlopowy)?
Jeżeli chcesz dokonać zmian w zaakceptowanym wniosku, odnajdź go W Dashboardzie, w komponencie MOJE DOKUMENTY na liście w sekcji NIEOBECNOŚCI i otwórz jednym kliknięciem.
Zaakceptowane wnioski są oznaczane symbolem haczyka.
Aby dokonać zmian kliknij ZMODYFIKUJ WNIOSEK w górnym panelu po lewej stronie.
W sekcji SZCZEGÓŁY WNIOSKU kliknij ZMODYFIKUJ. W tabelce MODYFIKACJA WNIOSKU popraw termin urlopu na właściwy.
UWAGA! Zmodyfikowany termin nie może wykraczać poza wstępnie zaakceptowany zakres czyli nie jest możliwe wydłużenie urlopu!
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/wnioski-urlopu-aplikacja-urlopy/5-modyfikacja-i-wycofanie-wniosku-urlopowego/ W materiale wideo znajdziesz dokładne rozwiązanie: https://youtu.be/wC1iSGr7Yvw - Jak złożyć wniosek o odbiór nadgodzin?
W celu wygenerowania wniosku o odbiór nadgodzin, wybierz opcję UTWÓRZ WNIOSEK URLOPOWY z menu UTWÓRZ DOKUMENT w komponencie MOJE DOKUMENTY w Dashboardzie.
Na liście wyboru wskaż odpowiedni rodzaj absencji, w tym przypadku – Odbiór nadgodzin.
Po wygenerowaniu wniosku system wyświetli listę nadgodzin możliwych do odbioru w wybranym zakresie czasowym.
Jeśli wnioskujesz o odbiór całego dnia, przy pozycji ZAKRES zaznacz DNIOWY i wybierz dzień, którego wniosek ma dotyczyć.
W przypadku odbiorów całodniowych system proponuje odebranie nadgodzin tzw. ŚREDNIO-TYGODNIOWYCH (z dopiskiem PRACA W DNIU WOLNYM).
Jeżeli chcesz złożyć wniosek o odbiór kilku godzin (niepełnego dnia roboczego), w pozycji ZAKRES zaznacz wariant godzinowy i określ przedział godzin, którego ma dotyczyć.
W takim przypadku system wyświetli nadgodziny dobowe.
UWAGA!: przy wyborze zakresu godzinowego na liście NIE wyświetlają się nadgodziny wypracowane w dniu wolnym.
W pozycji NADGODZINY wyświetlana jest ilość godzin nadliczbowych dostępnych w danym okresie rozliczeniowym oraz ilość dni do odbioru przysługujących za pracę w dni wolne.
Wniosek jest już gotowy i możesz go wysłać do akceptacji.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/skrocona-baza-wiedzy/jak-zlozyc-wniosek-o-odbior-nadgodzin/.
Zapoznaj się z materiałem wideo dotyczącym tego procesu: https://youtu.be/fIrT6Defoqo - Czy mogę edytować wnioski urlopowe, które zostały już wysłane do obiegu akceptacyjnego?
Nie, należy wycofać wniosek z obiegu a następnie go zmodyfikować.
Odnajdź właściwy wniosek na liście w Dashboardzie w komponencie MOJE DOKUMENTY – sekcji NIEOBECNOŚCI i otwórz go.
Aby wycofać wniosek kliknij WYCOFAJ Z OBIEGU w górnym panelu z lewej strony,
wpisz uzasadnienie i zatwierdź przyciskiem OK. - Gdzie można znaleźć wniosek urlopowy oczekujący na akceptację?
Wniosek urlopowy oczekujący na akceptację można znaleźć w komponencie DOKUMENTY DO AKCEPTACJI (zakładka URLOPY) w Dashboardzie lub w widoku DO AKCEPTACJI w aplikacji URLOPY.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/wnioski-urlopu-aplikacja-urlopy/4-akceptacja-wniosku/ - Gdzie można znaleźć zapisane wniosku urlopowe?
Zapisane wnioski urlopowe można znaleźć w komponencie MOJE DOKUMENTY – sekcja NIEOBECNOŚCI, w Dashboardzie lub w widokach aplikacji URLOPY. - Jak złożyć wniosek urlopowy w czyimś imieniu?
Jeżeli chcesz złożyć wniosek w czyimś imieniu, podczas tworzenia wniosku urlopowego kliknij link OSOBA WNIOSKUJĄCA w sekcji DANE PODSTAWOWE i wybierz osobę z listy. - Jak usunąć (wycofać) zaakceptowany wniosek o urlop?
Jeżeli chcesz usunąć (wycofać) zaakceptowany urlop, odnajdź go na liście w Dashboardzie w komponencie MOJE DOKUMENTY – sekcja NIEOBECNOŚCI i otwórz (zaakceptowane wnioski są oznaczane symbolem haczyka).
W otwartym dokumencie kliknij ZMODYFIKUJ WNIOSEK w górnym panelu po lewej stronie i kliknij przycisk USUŃ w sekcji SZCZEGÓŁY WNIOSKU.
Zatwierdź zmianę klikając WYŚLIJ DO AKCEPTACJI.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/skrocona-baza-wiedzy/5-jak-zmodyfikowac-lub-wycofac-zaakceptowany-wniosek-urlopowy/ - Czy można wydłużyć urlop w złożonym wniosku?
Nie, wniosek urlopowy można jedynie skrócić w pierwotnym zakresie dat. Żeby zawnioskować o dłuższy urlop, należy wycofać wniosek o urlop i złożyć nowy. - Dlaczego nie mogę zaakceptować wniosku o urlop po rozliczeniu terminarza?
Nie możesz zaakceptować wniosku o urlop po rozliczeniu terminarza, ponieważ system pozwala na zmiany w ewidencji czasu pracy tylko przed zakończeniem fazy rozliczenia. Po jej zamknięciu edycja kolumny ECP jest niemożliwa dla użytkownika i działu HR, aby zapewnić integralność danych.
Jeśli „ostateczna data zakończenia rozliczenia” jest przyszła względem dnia bieżącego, użytkownik może cofnąć terminarz i dokonać zmian. W przeciwnym razie tylko HR ma uprawnienia do cofnięcia fazy rozliczenia, wydłużenia daty lub edycji ECP.
Po zakończeniu fazy rozliczenia HR również nie może edytować danych bez cofnięcia terminarza. Jeśli data rozliczenia minęła, a potrzebujesz zmian, skontaktuj się z działem HR.
Jeżeli potrzebujesz więcej informacji odwiedź artykuł: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/planowanie-i-rozliczanie-czasu-pracy/4-zakonczenie-edycji-rozliczenia-terminarza/4-2-cofniecie-do-fazy-rozliczenia/ - Jakie są dostępne opcje widoku kalendarza w aplikacji URLOPY?
Dostępne opcje widoku kalendarza w aplikacji URLOPY:
Moje – Widok dla każdego użytkownika, pokazujący tylko jego wnioski urlopowe.
Według uprawnień – Wyświetla wszystkie wnioski, do których użytkownik ma dostęp, zarówno zatwierdzone, jak i te, w których jest informowany.
Według struktury – Dostępne dla uprawnionych użytkowników, umożliwia filtrowanie wniosków według struktury organizacyjnej (np. dział, sekcja, zespół).
Konfiguracja – Pozwala dostosować zakres i sposób prezentacji danych, np. widoczność weekendów, delegacji, kolorystykę według rodzaju nieobecności.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/wnioski-urlopu-aplikacja-urlopy/6-kalendarz-urlopow - Jak wyświetlić na kalendarzu urlopy innych pracowników?
Aby wyświetlić na kalendarzu urlopy innych pracowników, należy skorzystać z opcji „Według uprawnień” lub „Według struktury”, w zależności od posiadanych uprawnień:
Według uprawnień – Jest to podstawowa opcja dostępna dla każdego użytkownika, która wyświetla wszystkie wnioski urlopowe, do których użytkownik ma dostęp. Może obejmować wnioski zaakceptowane lub takie, w których użytkownik został wskazany jako osoba informowana.
Według struktury – To dodatkowa opcja dostępna dla użytkowników, którym administrator systemu nadał odpowiednie uprawnienia. Umożliwia wyświetlanie wniosków urlopowych dotyczących elementów struktury organizacyjnej, takich jak Dział, Wydział, Sekcja, Zespół lub Podzespół.
Dzięki tym opcjom możesz elastycznie dostosować zakres danych prezentowanych na kalendarzu, w zależności od swoich uprawnień oraz elementów struktury organizacyjnej, do których masz dostęp.
c. SCP
- Jak można wyświetlać, sortować, ukrywać i zaznaczać dane w terminarzu?
Wyświetlanie danych:
Można wyświetlać dane według różnych widoków (np. Miesiąc, Zestawienia, Zatwierdzenia) oraz według kategorii takich jak Planowane godziny, Zakwalifikowane godziny, czy Plan/Zakwalifikowanie.
Wybierając różne opcje prezentacji, można zmieniać sposób wyświetlania informacji, np. pokazywać godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy lub symbole reguł czasu pracy.
Sortowanie danych:
Aby posortować listę pracowników, należy najechać kursorem na nagłówek PRACOWNIK i wybrać parametr sortowania. Lista może być sortowana alfabetycznie lub numerycznie, a kierunek sortowania zmienia się poprzez ponowne kliknięcie.
Sortowanie danych w kolumnie dnia odbywa się podobnie. Można sortować według godziny rozpoczęcia lub zakończenia pracy, a kolumna oznaczona jest na niebiesko.
Dane są sortowane według ustalonej kolejności, np. reguła z podanymi godzinami, dzień wolny, nieobecność.
Ukrywanie danych:
Aby ukryć konkretne dane w kolumnie dnia (np. dni wolne, nieobecności), należy najechać na nagłówek kolumny i wybrać typ danych do ukrycia. Wybrany typ jest oznaczony skreślonym okiem.
Zaznaczanie danych:
Zaznaczanie komórek jest możliwe poprzez opcję ZAZNACZANIE KOMÓRKI. Użytkownik wybiera, które komórki mają zostać oznaczone, zarówno w kolumnie dnia, jak i w wierszu danego pracownika.
Wszystkie te operacje umożliwiają dostosowanie widoku terminarza do indywidualnych potrzeb użytkownika.
Więcej informacji możesz uzyskać w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/planowanie-i-rozliczanie-czasu-pracy/1-widoki-i-prezentacja-danych/1-4-prezentacja-danych-z-terminarza/ - Czym są grafiki współdzielone?
Grafiki współdzielone to narzędzie umożliwiające użytkownikom efektywne i zorganizowane udostępnianie grafików (harmonogramów) pracy w systemie SCP.
Dzięki temu użytkownicy, w zależności od swoich uprawnień, mogą przeglądać grafiki swoje oraz innych pracowników, takich jak współpracownicy, podwładni czy osoby przypisane do konkretnej struktury organizacyjnej (np. działy, wydziały, stanowiska).
Użytkownik ma możliwość indywidualnego skonfigurowania, jakie grafiki są widoczne oraz w jakim zakresie czasowym, domyślnie obejmując bieżący miesiąc, poprzedni i następny.
Może również przeglądać szczegółowe elementy grafików, takie jak: Normy czasów pracy, Ewidencje czasu rzeczywistego,
Kody nieobecności, Formy wykonywanej pracy, Alerty, Podsumowania okresów rozliczeniowych.
Aby uruchomić grafiki współdzielone, należy przejść do aplikacji SCP i wybrać odpowiedni widok. System pozwala na filtrowanie i dostosowanie zakresu czasowego oraz danych według uprawnień i potrzeb użytkownika.
W przypadku braku dostępu do grafików współdzielonych, konieczny jest kontakt z działem HR w celu uzyskania odpowiednich uprawnień.
Jeżeli potrzebujesz więcej informacji odwiedź artykuł:https://support.sscmaster.com/dokumentacja/planowanie-i-rozliczanie-czasu-pracy/1-widoki-i-prezentacja-danych/1-1-1-grafiki-wspoldzielone/ - Jak planować grafiki czasu pracy?
W aplikacji SSC Master SCP można to robić:
– Automatycznie – na podstawie przypisanego schematu reguł harmonogramu.
– Ręcznie – jeśli schemat nie jest przypisany.
Generowanie terminarzy:
Kliknij przycisk generowania terminarzy.
Zaznacz pracowników i kliknij “OK”.
Wybierz przedział czasowy i kliknij UTWÓRZ NOWY TERMINARZ.
Automatyczne generowanie grafików:
Działa, gdy pracownik ma przypisany schemat harmonogramu.
Ręczne planowanie:
Jeśli schemat nie jest przypisany, należy zaznaczyć dni i kliknąć EDYTUJ TERMINARZE.
Dostępne opcje:
– Reguły czasu pracy – przypisanie zdefiniowanych godzin.
– Dni wolne od pracy – planowanie wolnych dni.
– Czas pracy – ustalanie godzin bez przypisywania reguły.
Modyfikacje terminarzy:
Można edytować grafiki, zmieniając godziny pracy lub reguły.
Widok godzinowy:
Umożliwia precyzyjne przesuwanie, rozszerzanie i modyfikowanie bloków czasu pracy. Wszelkie zmiany aktualizują się automatycznie. - Jak generować terminarze ręcznie?
Aby wygenerować terminarze ręcznie, należy postępować według poniższych kroków:
W widoku aplikacji SCP kliknij na przycisk na górnej belce.
Z listy wybierz pracowników, dla których chcesz utworzyć terminarze, a następnie kliknij OK.
Określ przedział czasowy, czyli datę początku i końca, dla którego mają zostać wygenerowane terminarze, i wybierz opcję UTWÓRZ NOWY TERMINARZ.
Nowo utworzone terminarze pojawią się w odpowiednich widokach, ale wymagają ręcznego zaplanowania dni pracy, jeśli nie jest przypisany schemat reguł harmonogramu.
Widok z terminarzami zaktualizuje się po odświeżeniu za pomocą ikonki lub po ponownym jego wybraniu z listy widoków.
Więcej informacji znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/planowanie-i-rozliczanie-czasu-pracy/1-planowanie-grafiku-czasu-pracy/1-1-generowanie-terminarza-recznie/ - Jak planować nieobecności w SSC Master?
Aby planować nieobecności w SSC Master, należy postępować według rodzaju nieobecności:
Nieobecności urlopowe:
Wnioski urlopowe tworzy się bezpośrednio w aplikacji SSC Master Urlopy, pod warunkiem, że jest ona wdrożona.
Wnioski te są przetwarzane zgodnie z procedurami opisanymi w systemie.
Nieobecności chorobowe i inne:
Absencje chorobowe mogą być wprowadzane przez dział HR w systemie SSC Master SCP lub importowane z systemu ZUS eZLA.
Aby ręcznie zaplanować nieobecność, należy przejść do widoku NIEOBECNOSCI i wybrać opcję NOWA NIEOBECNOŚĆ, następnie wskazać pracownika i uzupełnić szczegółowe dane (typ nieobecności, terminy).
W przypadku całodniowych nieobecności wprowadza się daty, a przy godzinowych określa się godziny trwania nieobecności. Po zapisaniu, dokument nieobecności zostaje dodany do terminarza pracownika.
Dodatkowo, aplikacja SSC Master może zawierać mechanizmy weryfikujące, takie jak alerty informujące o chorobach trwających ponad 30 dni lub o zbliżającym się końcu okresu zasiłkowego. - Jak dodawać nieobecności z poziomu terminarza?
Aby dodać nieobecność z poziomu terminarza:
Otwórz wybrany dokument w zakładce oznaczonej znakiem zapytania (kafelek po lewej stronie).
Najedź kursorem na pole w kolumnie NIEOBECNOŚCI, aż pojawi się ikona plusa, a następnie ją kliknij.
Jeśli terminarz jest w trybie edycji, pojawi się komunikat – zatwierdź go.
Wybierz odpowiednią nieobecność z wyświetlonej listy i zatwierdź przyciskiem OK.
Wprowadź szczegóły nieobecności, takie jak data, godziny, komentarz lub załącznik, a następnie zatwierdź wprowadzone dane.
Nieobecność zostanie dodana do terminarza.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/planowanie-i-rozliczanie-czasu-pracy/1-planowanie-grafiku-czasu-pracy/1-6-planowanie-nieobecnosci/ - Jak modyfikować plan pracy w dniach z absencjami limitowanymi?
Aby zmodyfikować plan pracy, należy spełnić poniższe warunki oraz kroki:
Uprawnienia:
Modyfikacja planu pracy w dniach z zaplanowanymi absencjami (np. urlop wypoczynkowy, opieka na dziecko) jest dostępna tylko dla użytkowników z odpowiednimi uprawnieniami.
Uprawnienia te należy ustawić w aplikacji SCP, włączając odpowiednią opcję w ustawieniach użytkownika.
Bez tych uprawnień modyfikacja planu pracy w dniach z absencjami nie jest możliwa.
Proces modyfikacji:
Aby zmodyfikować dzień pracy z zaplanowaną absencją, należy kliknąć ZAZNACZ KOMÓRKI i wskazać dzień do modyfikacji.
Następnie klikamy EDYTUJ TERMINARZE i wybieramy sekcję Rozkład czasu pracy.
Pojawi się lista reguł do wyboru, pozwalająca zmodyfikować czas pracy. W zależności od uprawnień dostępne mogą być dodatkowe zakładki, np. „Czas pracy” lub „Dni wolne od pracy”.
Weryfikacja i komunikaty systemowe:
System sprawdza, czy modyfikacja jest możliwa, np. czy dostępny jest odpowiedni limit urlopowy.
W przypadku braku możliwości wprowadzenia zmiany, użytkownik otrzymuje stosowny komunikat.
Przeliczenia i zapisy:
Każda modyfikacja planu pracy powoduje przeliczenie limitu urlopowego, ilości godzin w dokumencie nieobecności oraz wniosku urlopowego.
Zmiany są zapisywane w historii modyfikacji dokumentów.
Zmiany po zakończeniu fazy planowania:
Jeśli faza planowania grafików została zakończona, a modyfikacja naruszałaby reguły kodeksowe (np. niewłaściwa ilość godzin), zmiany należy dokonać z poziomu edycji terminarza pracownika, a nie z widoku grafików. - Jak wprowadzić prośbę pracowniczą?
Aby wprowadzić prośbę pracowniczą, należy postępować według poniższych kroków:- Otwórz dokument terminarza na wybrany miesiąc.
- Na pasku nawigacyjnym wybierz odpowiedni przycisk do zgłaszania próśb pracowniczych.
- Otworzy się tabelka, w której można zdefiniować swoją dyspozycyjność na cały miesiąc.
- Kliknij przycisk „+”, aby dodać nowe wiersze i określić swoje preferencje.
- W tabeli uzupełnij następujące pola:
Dzień – wskaż datę, dla której chcesz wprowadzić dyspozycyjność lub niedostępność.
Cały dzień – zaznacz, jeśli jesteś niedostępny przez cały dzień.
Zakres – określ godziny, jeśli jesteś niedostępny w konkretnym przedziale czasowym.
Rodzaj – wybierz rodzaj dyspozycyjności (domyślnie „niedostępny” lub zmień na „dostępny”). - Dodawanie dyspozycyjności dla poszczególnych dni:
- Prośby można wprowadzać pojedynczo dla każdego dnia. Wybierz wiersz w terminarzu i kliknij „+”, aby wprowadzić szczegóły tylko dla konkretnego dnia.
- Usuwanie prośby:
- Można to zrobić na dwa sposoby:
- Z poziomu konkretnego dnia – kliknij na ikonkę prośby i wybierz USUŃ.
- Z tabeli zbiorczej próśb pracowniczych – usuń wiersz bezpośrednio z tabeli.
- Można to zrobić na dwa sposoby:
- Co to są formy wykonywanej pracy i jakie są ich dostępne przykłady?
Formy wykonywanej pracy to różne sposoby świadczenia pracy, które są dopuszczalne w ramach obowiązujących regulacji prawnych i uzgodnień kontraktowych w danej organizacji.
Są one powiązane z regułami czasu pracy i mogą obejmować m.in. takie formy jak praca zdalna. - Jak wprowadzić formę wykonywanej pracy?
Aby wprowadzić formę wykonywanej pracy, można to zrobić na dwa sposoby: w terminarzu lub w widoku grafików.
Wprowadzenie formy w terminarzu:
Wybierz konkretny dzień, w którym chcesz wprowadzić formę pracy.
Jeśli planujesz czas pracy, wybierz odpowiednią regułę czasu pracy. Z rozwijanej listy wybierz dostępną formę wykonywanej pracy.
Możesz również skorzystać z zakładki FORMY WYKONYWANEJ PRACY w oknie modyfikacji czasu pracy. Z dostępnej listy wybierz odpowiednią formę.
Jeśli grafik jest już rozplanowany, przejdź na zakładkę FORMY WYKONYWANEJ PRACY w wybranym dniu pracy i wybierz odpowiednią formę z dostępnej listy. Lista wyświetli tylko dozwolone formy dla zaznaczonej reguły czasu pracy.
Jeśli zaznaczasz więcej niż jeden dzień, na liście wyświetlą się tylko te formy, które są dozwolone dla każdej z zaznaczonych reguł.
Wprowadzenie formy w widoku grafików:
Kliknij przycisk ZAZNACZ KOMÓRKI w górnym panelu.
Zaznacz dni, w których chcesz wprowadzić formę pracy.
Kliknij EDYTUJ TERMINARZE w prawym dolnym rogu.
W wyświetlonym oknie przejdź do zakładki FORMY WYKONYWANEJ PRACY, wybierz odpowiednią formę i zatwierdź przyciskiem OK.
Po wykonaniu tych kroków wybrana forma pracy (np. praca zdalna) zostanie oznaczona odpowiednią ikonką przy regule czasu pracy zarówno w terminarzu, jak i w widoku grafików.
Więcej informacji znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/planowanie-i-rozliczanie-czasu-pracy/1-planowanie-grafiku-czasu-pracy/1-9-forma-wykonywanej-pracy/1-9-1-wprowadzanie-formy-wykonywanej-pracy/ - Co zrobić, jeśli nie mam zdefiniowanego adresu pracy zdalnej podczas rejestracji czasu pracy?
Podczas ewidencji czasu pracy, w oknie rejestracji czasu pracy, po wybraniu formy wykonywane pracy:
–PH – praca hybrydowa
–PZ – praca zdalna
pojawi się sekcja ADRES w której można wskazać adres pod którym będziemy w danym dniu wykonywać pracę zdalną.
W przypadku zdefiniowania jednego z adresów jako adres domyślny, będzie on automatycznie podpowiadany, z możliwością zmiany na inny, z puli adresów zdefiniowanych.
UWAGA!: Jeśli adres pracy zdalnej, nie będzie zdefiniowany w momencie rejestracji czasu pracy, pojawi się stosowny komunikat. W takim przypadku przejdź do profilu pracownika i zdefiniuj adres pracy zdalnej. - Jak zakończyć fazę planowania terminarza pracownika i czy jest to możliwe, jeśli terminarz zawiera błędy?
Aby zakończyć fazę planowania terminarza pracownika, terminarz musi być wolny od błędów planowania czasu pracy. W przypadku obecności jakichkolwiek błędów zakończenie fazy planowania nie jest możliwe, a system wyświetli odpowiedni komunikat informujący o błędzie. Faza planowania może być zakończona na dwa sposoby: z poziomu widoku lub bezpośrednio z dokumentu terminarza. Należy także uwzględnić datę znajdującą się w polu „Ostateczna data zakończenia planowania”, gdyż przekroczenie tej daty uniemożliwia zakończenie planowania, z wyjątkiem działu HR, który może zakończyć planowanie niezależnie od tej daty.
Więcej informacji możesz uzyskać w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/planowanie-i-rozliczanie-czasu-pracy/1-planowanie-grafiku-czasu-pracy/2-zakonczenie-edycji-planu-terminarza/2-1-informacje-podstawowe/ - Jak cofnąć terminarz do fazy planowania?
Aby cofnąć terminarz do fazy planowania, ostateczna data zakończenia planowania musi być w przyszłości względem bieżącego dnia. Wówczas przy tej dacie pojawi się przycisk umożliwiający cofnięcie. Jeśli jednak ostateczna data zakończenia planowania już minęła, cofnięcie do fazy planowania może przeprowadzić wyłącznie Dział HR.
Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji odwiedź artykuł: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/planowanie-i-rozliczanie-czasu-pracy/1-planowanie-grafiku-czasu-pracy/2-zakonczenie-edycji-planu-terminarza/2-2-cofniecie-do-fazy-planowania/ - Co to są ograniczenia form wykonywanej pracy?
Funkcjonalność powstała w celu ograniczenia maksymalnej ilości określonej formy wykonywanej pracy oraz ustawienia ich minimalnej ilości w określonych ramach czasowych. Ograniczenia powinny zostać zdefiniowane w konfiguracji (co zostanie opisane w dalszej części artykułu) oraz przypisane w dokumencie zatrudnienia pracowników, których ma dotyczyć.
Aby przypisać ograniczenie form pracy otwórz odpowiedni dokument zatrudnienia w aplikacji ORG.
W profilu zatrudnienia kliknij pole OGRANICZENIE FORM PRACY, wybierz odpowiednie ograniczenie z wyświetlonej listy i zatwierdź przyciskiem OK.
WYŚWIETLANIE NIEZGODNOŚCI PRZYPISANYCH FWP Z OGRANICZENIAMI
Jeżeli forma wykonywanej pracy przekroczy zdefiniowany limit w danych okresach, lub będzie jej niedostatecznie, przy każdym okresie będzie wyświetlany alert. Zarówno w widoku grafików
jak i w terminarzu, po kliknięciu w ikonę alertu(wykrzyknik w trójkącie).
Jeżeli pracownik ma okres rozliczeniowy dłuższy niż miesiąc, wówczas alert pojawi się w ostatnim miesiącu okresu.
UWAGA: nie ma możliwości zakończenia etapu planowania oraz rozliczenia w terminarzu, w którym występują niezgodności form pracy z ograniczeniami. - Jakie informacje znajdują się w sekcji Podsumowanie, w tym w tabelach dotyczących składników płacowych, absencji, zbilansowanych składników płacowych oraz okresu rozliczeniowego?
W sekcji Podsumowanie terminarza znajdują się następujące informacje:
Absencje – zestawienie wszystkich zakwalifikowanych i zaplanowanych absencji w danym miesiącu, wraz z minutami nieobecności w przypadku absencji godzinowej.
Składniki płacowe – tabela z danymi o zaplanowanych i wypracowanych godzinach oraz wszystkich składnikach nadpracowań, w podziale na dni tygodnia.
Składniki absencji – tabela zawierająca składniki niedopracowań w podziale na poszczególne dni tygodnia, które zostały zakwalifikowane.
Zbilansowane składniki płacowe (do wypłaty) – składniki nadgodzin, które nie zostały odebrane i będą przekazane do wypłaty, jeśli nadal pozostaną niewykorzystane.
Okres rozliczeniowy – tabela z sumarycznymi danymi ze wszystkich terminarzy dla danego okresu rozliczeniowego, ułatwiająca planowanie i rozliczanie nadgodzin, z podsumowaniem nadgodzin do wypłaty za cały okres.
Więcej informacji możesz uzyskać w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/planowanie-i-rozliczanie-czasu-pracy/3-rozliczanie-czasu-pracy/3-2-terminarz-informacje-szczegolowe/3-2-3-podsumowanie/ - Jak cofnąć terminarz do fazy rozliczania?
Użytkownik może dokonać cofnięcia do fazy rozliczenia tylko wówczas gdy, data w polu „ostateczna data zakończenia rozliczenia” jest w przyszłości w stosunku do dnia bieżącego. Wówczas, obok daty zakończenia rozliczenia, pojawi się przycisk PRZYWRÓĆ ETAP ROZLICZENIA . W przeciwnym wypadku cofnięcia może dokonać wyłącznie dział HR.
Informacja o zakończeniu planowania/ rozliczania oraz cofnięcie terminarza do fazy poprzedniej, jest zapisywany w pole „Historia modyfikacji”
UWAGA:
Należy pamiętać o:
– Po przekroczeniu daty z pola (ostateczna data zakończenia rozliczenia ) kolumna ECP jest nie do edycji a co za tym idzie nie można poprawić rozliczenia czasu pracy w terminarzu oraz zakończyć fazy rozliczenia. W celu odblokowania możliwości edycji, należy skontaktować się z działem HR, w celu wydłużenia tej daty.
– Po przekroczeniu daty z pola (ostateczna data zakończenia rozliczenia) użytkownik nie może dokonać cofnięcia do fazy rozliczania.
– Po zakończeniu fazy rozliczenia edycja ewidencji czasu pracy w terminarzu jest niemożliwa, również dla działu HR.
Dział HR może edytować rozliczenie czasu pracy bez względu na datę w polu „Ostateczna data zakończenia rozliczenia” pod warunkiem, że w danym terminarzu nie zakończyła się faza rozliczenia. Po zakończeniu rozliczenia terminarza, edycja kolumny ECP jest niemożliwa. W przypadku pojawienia się konieczności „poprawienia” danych dotyczących ewidencji czasu pracy (kolumna ECP) dział HR może cofnąć terminarz do fazy rozliczenia i wówczas można kolumnę ECP edytować a po wprowadzeniu zmian zakończyć ponownie fazę rozliczenia.
Szczegółowe informacje znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/planowanie-i-rozliczanie-czasu-pracy/4-zakonczenie-edycji-rozliczenia-terminarza/4-2-cofniecie-do-fazy-rozliczenia/ - Czym jest Budżet planowanych godzin i jakie funkcje pełni w systemie?
Budżet planowanych godzin to funkcjonalność, która pozwoli na łatwą kontrolę godzin przypisanych pracownikom danego działu/wydziału etc. Komunikaty wskażą różnicę między budżetem godzin a ich zaplanowaną/zakwalifikowaną ilością. Ponadto do każdej jednostki organizacyjnej można przypisać budżet na dany miesiąc i rok ręcznie lub zaimportować go z pliku xls. - Jak można wprowadzać budżet godzin dla jednostki organizacyjnej?
Godziny budżetowe mogą zostać wprowadzane do systemu ręcznie lub za pomocą importu z pliku Excel. Dane są wprowadzane w obiekcie elementu struktury, np. Dział -> Sklep, w formie tabeli na cały rok.
Dostęp do tego elementu posiada dział HR, który będzie wprowadzał dane. Można je wprowadzać na kilka lat w przód i kilka lat wstecz. W celu ich zaimportowania za pomocą pliku xls należy uruchomić aplikację ORG i kliknąć przycisk Importy.
W kolejnym kroku wybierz rodzaj formularza BUDŻETY oraz wskaż dla jakiego elementu struktury chcesz zaimportować budżet.
Po wybraniu pliku z dysku, system porównuje kilka pierwszych wierszy w celu weryfikacji poprawności danych.
Struktura importowanego pliku:
Kod – kod elementu struktury np. kod działu
Nazwa – nazwa elementu struktury np. nazwa działu
Rok – rok dla którego importujesz budżet
Miesiące – miesiące dla których są importowane budżety
d. ORG
- Czym jest profil pracownika w systemie SSC Master ORG?
Profil pracownika to zbiór danych osobowych, urzędowych i kompetencji., dane zatrudnienia. - Co należy zrobić, jeśli zmiana danych pracownika wymaga zatwierdzenia i jak zatwierdzić te zmiany?
–Otrzymanie powiadomienia: Osoba uprawniona do zatwierdzania zmian otrzymuje powiadomienie mailowe zawierające link do profilu pracownika lub może odnaleźć odpowiednie dane na widoku prezentującym listę profili oczekujących na zatwierdzenie.
–Otwarcie dokumentu: Należy otworzyć dokument profilu pracownika i przejść w tryb edycji.
–Zidentyfikowanie pól do zatwierdzenia: Pola wymagające zatwierdzenia są odpowiednio oznaczone i obramowane.
–Zatwierdzenie lub odrzucenie zmian: pojedynczo – osobno przy każdym polu lub wszystkie zmiany jednocześnie za pomocą przycisku w górnym panelu.
–Cofnięcie operacji (jeśli konieczne): Po zatwierdzeniu lub odrzuceniu można cofnąć zmiany, klikając ikonkę cofania (zawinięta strzałka).
–Zapisanie dokumentu: Po zatwierdzeniu wszystkich zmian należy zapisać dokument.
–Powiadomienie pracownika: Po zapisaniu dokumentu automatycznie wysyłane jest powiadomienie do pracownika informujące o zatwierdzeniu zmian.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule:https://support.sscmaster.com/dokumentacja/zarzadzanie-pracownikami-aplikacja-struktura-organizacyjna/1-profil-pracownika/1-4-modyfikowanie-danych-w-profilu-pracownika/1-4-2-zatwierdzenie-zmiany/ - Czym jest dokument zatrudnienia?
Dokument zatrudnienia to dokument opisujący szczegóły zatrudnienia pracownika na danym stanowisku w organizacji. Może obejmować zarówno aktualne, jak i archiwalne dane zatrudnienia, tworząc pełną historię zatrudnienia pracownika. - Gdzie można znaleźć dokument zatrudnienia?
Dokument zatrudnienia można znaleźć:
– W profilu pracownika aplikacji ORG w zakładce zatrudnienie.
– W portalu pracownika Dashboard – ikona w górnym lewym rogu przy nazwie stanowiska
– W aplikacji SSC Master ORG w widoku zatrudnienie. - Jakie informacje zawiera dokument zatrudnienia?
Dane podstawowe:
– Dane osobowe: imię i nazwisko, unikalny numer HR (HR ID), numer karty i RFID.
– Informacje o stanowisku: nazwa stanowiska, typ stanowiska, typ pracownika, dział, lokalizacja.
– Informacje dodatkowe: kategoria zaszeregowania (np. pracownik, zleceniobiorca), bezpośredni przełożony, daty początku i końca zatrudnienia.
Szczegóły zatrudnienia:
– Wymiar i system czasu pracy: wymiar godzinowy, procent czasu pracy, tygodniowy i dzienny wymiar, status osoby niepełnosprawnej, system czasu pracy, system reguł harmonogramu, limity nadgodzin, okres rozliczeniowy.
Dokumenty powiązane:
– Limity urlopowe: dane o limitach urlopowych, sposób ich definiowania i przeliczania w zależności od wymiaru czasu pracy.
– Wynagrodzenie: informacje o wynagrodzeniu godzinowym w poszczególnych działach.
– Nieobecności: lista nieobecności związanych z danym dokumentem zatrudnienia.
Historyczne dane zatrudnienia:
Historia zmian w dokumencie zatrudnienia, w tym zakończone umowy, które pozostają w systemie jako archiwalne dane.
Dokument ten stanowi kompleksowy zapis informacji o pracowniku, umożliwiając zarządzanie i analizę danych personalnych oraz operacyjnych w ramach organizacji. - Co oznacza pole Rejestracja czasu rzeczywistego?
Pole określa czy pracownik będzie korzystał z rejestracji rzeczywistego czasu pracy, czy też nie. Jest wykorzystywane przy integracji z czytnikami wejść/wyjść RCP. Wartość TAK jest ustawiana gdy pracownik będzie rejestrował swój rzeczywisty czas pracy a NIE, gdy nie będzie go rejestrował. - Struktura i tworzenie limitów urlopowych
Limity urlopowe definiuje się w celu ułatwienia śledzenia stanu dni i godzin urlopowych w systemie, bez konieczności ręcznego obliczania.
Miejsca definiowania limitów urlopowych:
-widok aplikacji ORG – limity urlopowe
-dokument zatrudnienia pracownika
-operacje masowe
Rodzaje limitów urlopowych:
–Urlop wypoczynkowy: coroczne i nieprzerwane dni wolne od pracy
–Urlop na żądanie: maksymalnie 4 dni z puli urlopu do wykorzystania w nagłych sytuacjach
–Urlop z tytułu opieki nad dzieckiem: 2 dni lub 16 godzin dla rodziców na opiekę nad zdrowym dzieckiem
–Urlop opiekuńczy: do 5 bezpłatnych dni rocznie na opiekę nad członkiem rodziny lub współmieszkańcem wymagającym wsparcia z poważnych względów medycznych
–Urlop z tytułu siły wyższej: 2 dni lub 16 godzin na nagłe zdarzenia, do wyboru w dniach lub godzinach
Struktura danych urlopowych:
–Przysługujące: liczba dni należnych w bieżącym roku
–Zaległe: niewykorzystane dni z poprzedniego roku
–Wykorzystane: dni urlopu już wykorzystane w danym roku
–Pozostałe: dni urlopu jeszcze dostępne do wykorzystania
8. Jak utworzyć nowy dokument zatrudnienia?
Aby utworzyć nowy dokument zatrudnienia:
-Otwórz profil pracownika i przejdź do trybu edycji.
-W zakładce Zatrudnienie kliknij przycisk Utwórz
-W nowo otwartym dokumencie zatrudnienia wprowadź wszystkie niezbędne dane w sekcjach:
Dane podstawowe
Dane szczegółowe
-Zapisz dokument
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/zarzadzanie-pracownikami-aplikacja-struktura-organizacyjna/2-dokument-zatrudnienia/2-2-dodawanie-dokumentu-zatrudnienia/
9. Jak dodać powód i tryb rozwiązania umowy w dokumencie zatrudnienia?
Aby dodać powód i tryb rozwiązania umowy w dokumencie zatrudnienia:
Wprowadź datę zakończenia zatrudnienia w polu KONIEC ZATRUDNIENIA.
Po wpisaniu daty pojawią się dwa dodatkowe pola:
– Powód rozwiązania umowy.
– Tryb rozwiązania umowy.
Wypełnij te pola zgodnie z konfiguracją systemu:
Powód rozwiązania umowy: lista wielokrotnego wyboru.
Tryb rozwiązania umowy: lista pojedynczego wyboru.
Jeśli system ma włączone wymuszenie wypełnienia tych pól, to po wprowadzeniu daty zakończenia zatrudnienia (bieżącej lub w przeszłości) ich uzupełnienie będzie konieczne przed zapisaniem dokumentu. W przypadku daty końca zatrudnienia w przyszłości, wymuszenie nie działa, a zapis dokumentu będzie możliwy bez uzupełniania tych pól.
Listy wyborów można skonfigurować przez uprawnione osoby w systemie SSC Master za pomocą przycisku MODYFIKUJ LISTĘ.
Dane z pól TRYB I POWÓD ROZWIĄZANIA UMOWY można:
Te pola służą do śledzenia szczegółowych informacji o rozwiązaniu umowy z pracownikiem.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/zarzadzanie-pracownikami-aplikacja-struktura-organizacyjna/2-dokument-zatrudnienia/2-4-powod-i-tryb-rozwiazywania-umowy/
- Jak złożyć wniosek pracowniczy?
Aby złożyć wniosek pracowniczy:|W portalu pracownika (dashboard), wybierz opcję UTWÓRZ WNIOSEK PRACOWNICZY w menu UTWÓRZ DOKUMENT w komponencie MOJE DOKUMENTY.Alternatywnie, w aplikacji ORG kliknij przycisk UTWÓRZ DOKUMENT i wybierz rodzaj wniosku, którą chcesz zrealizować.
Z listy dostępnych wniosków wybierz odpowiedni rodzaj.W sekcji OPIS napisz cel składania wniosku lub skorzystaj z gotowej sugestii.Zapoznaj się z instrukcją wypełniania wniosku.
Dodatkowe kroki w przypadku załączników:Jeśli wniosek wymaga przesłania formularza lub innego dokumentu w załączniku:Pobierz wzór dokumentu z sekcji WZORY DOKUMENTÓW.Wypełnij go i dodaj jako załącznik, klikając odpowiedni przycisk, wybierając plik i zatwierdzając go.
Po wypełnieniu wniosku i ewentualnym dołączeniu załączników, wniosek jest gotowy do wysłania do akceptacji.
Listę swoich wniosków znajdziesz w komponencie MOJE DOKUMENTY w sekcji WNIOSKI lub w aplikacji ORG, wybierając w bocznym menu ikonę ORG, a następnie w górnym panelu ścieżkę: WNIOSKI -> WSZYSTKIE -> RODZAJ.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/skrocona-baza-wiedzy/6-jak-zlozyc-wniosek-pracowniczy/ - Jak utworzyć dokument powiązany?
Sposoby tworzenia dokumentu powiązanego:
– Z poziomu dashboardu:
Kliknij DOKUMENT POWIĄZANY w sekcji UTWÓRZ DOKUMENT w module MOJE DOKUMENTY. Utworzysz dokument dla siebie (zalogowanego użytkownika).
– Z profilu pracownika:
Otwórz aplikację ORG i znajdź profil pracownika.
Włącz zakładkę SZCZEGÓŁY DOKUMENTU i kliknij przycisk UTWÓRZ.
– Z widoków ORG:
Wybierz aplikację ORG i przejdź do widoku DOKUMENTY.
Kliknij UTWÓRZ DOKUMENT i wskaż odpowiedniego pracownika oraz rodzaj dokumentu.
Możesz także wybrać istniejący dokument z listy i kliknąć UTWÓRZ DOKUMENT, aby dodać kolejny dokument do konkretnego profilu.
Kroki:
– Wskaż zatrudnienie, z którym dokument ma być powiązany. Jeśli powiążesz dokument z WSZYSTKIMI ZATRUDNIENIAMI, uprawnienia do dokumentu oraz powiadomienia będą dotyczyć wszystkich aktywnych dokumentów zatrudnienia.
– Wprowadź numer według wytycznych firmy, np. numer porządkowy i datę stworzenia.
– Określ datę rozpoczęcia i datę zakończenia, np. dla badań lekarskich podaj datę badań oraz ważności zaświadczenia.
– Dodaj informacje uzupełniające w polu Opis.
– Dodaj osoby, które mają uzyskać dostęp do dokumentu, klikając odpowiedni przycisk i wybierając osoby z listy.
– Dodaj pliki jako załączniki, klikając DODAJ ZAŁĄCZNIK i wybierając odpowiedni plik. Jeśli włączono szyfrowanie załączników, pliki PDF zostaną zabezpieczone hasłem (PESEL lub numer paszportu).
Zakończenie procesu:
– Zapisz dokument: Przechowaj go w dokumentach roboczych, aby edytować go później.
– Opublikuj dokument: Udostępnij go do podglądu i akceptacji. Potwierdź zamiar publikacji. Pracownik otrzyma powiadomienie e-mail o utworzonym dokumencie.
Jeśli dokument zostanie odrzucony, możesz go poprawić i opublikować ponownie.
Monitorowanie statusu dokumentów:
Statusy są widoczne w widoku dokumentów w ORG:
V – zaakceptowany dokument.
X – odrzucony dokument.
Klepsydra – oczekuje na akceptację.
Szczegóły modyfikacji można podejrzeć w historii zmian dokumentu.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/zarzadzanie-pracownikami-aplikacja-struktura-organizacyjna/5-dokumenty-powiazane/5-1-tworzenie-i-publikowanie-dokumentu/
e. DASHBOARD
- Czym jest Portal pracownika (Dashboard)?
Portal pracownika (Dashboard) to uniwersalne narzędzie, które pełni funkcję domyślnego miejsca działania pracownika w systemie. Służy do ułatwienia codziennych operacji poprzez przejrzyste wyświetlanie kluczowych danych, dokumentów oraz umożliwienie zarządzania nimi.
Funkcje Portalu Pracownika:
– Wyświetlanie danych: Umożliwia szybki dostęp do najważniejszych informacji i dokumentów związanych z pracą.
– Personalizacja: Pracownik może dostosować układ i widoczność poszczególnych komponentów pulpitu, takich jak zestawienia, wnioski czy inne istotne elementy.
Intuicyjna obsługa:
– Zmiana układu: Komponenty można przesuwać (drag&drop) i układać w wygodny dla użytkownika sposób.
– Dostosowanie widoczności: Możliwość włączania, wyłączania, powiększania lub pomniejszania poszczególnych sekcji.
Wparcie w codziennej pracy: Dashboard pozwala na składanie wniosków, przeglądanie zestawień i szybkie zorientowanie się w aktualnych zadaniach.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/portal-pracowniczy-dashboard/
Zapoznaj się z materiałem wideo: https://www.youtube.com/watch?v=HczUfRRGEGk - Jak można dostosować układ elementów Portalu pracownika?
Aby zmienić rozmieszczenie komponentów, wystarczy przesunąć je na ekranie (drag&drop).
W razie potrzeby wybrane komponenty możesz powiększyć lub pomniejszyć klikając ikonę 4 strzałek skierowanych do środka, wyłączyć, klikając X , lub przywrócić jego widoczność. W tym celu należy kliknąć ikonkę dwóch rozbiegających się strzałek, wskazać komponent i zatwierdzić przyciskiem OK. - Jak można zarządzać danymi w komponecie MOJE DOKUMENTY?
Zarządzanie danymi w komponencie MOJE DOKUMENTY umożliwia szybki dostęp do kluczowych informacji i dokumentów pracownika, podzielonych na kilka funkcjonalnych sekcji:
Sekcja NIEOBECNOŚCI
– Wyświetla dokumenty i statusy związane z absencjami, takimi jak urlopy i zwolnienia chorobowe.
Sekcja WNIOSKI SCP
– Zawiera wnioski na różnych etapach procesu akceptacyjnego, umożliwiając monitorowanie ich postępu.
Sekcja DOKUMENTY
– Przechowuje pliki związane z pracownikiem, takie jak umowy, aneksy, certyfikaty czy zaświadczenia lekarskie.
Sekcja WNIOSKI
– Gromadzi dokumenty i ich statusy dotyczące ubezpieczeń, benefitów oraz innych świadczeń i zaświadczeń.
Sekcja DANE WRAŻLIWE
– Ułatwia pobieranie dokumentów takich jak pasek płacowy, PIT czy RMUA.
– Dostęp wymaga dodatkowej autoryzacji (hasło logowania do aplikacji SSC Master oraz 5 ostatnich cyfr numeru PESEL lub numeru paszportu). - Jak można pobrać dane wrażliwe (PIT, Pasek płacowe, RMUA)?
Aby pobrać dane wrażliwe, takie jak PIT, pasek płacowy czy RMUA, należy przejść do sekcji DANE WRAŻLIWE w komponencie MOJE DOKUMENTY i kliknąć ikonkę oka. Następnie trzeba wprowadzić hasło logowania do aplikacji oraz 5 ostatnich cyfr numeru PESEL (lub numeru paszportu, jeśli nie posiadasz numeru PESEL) i zatwierdzić przyciskiem OK.
Aby pobrać pasek płacowy, kliknij odpowiedni przycisk, wybierz miesiąc, wprowadź hasło (PESEL lub numer paszportu) i zatwierdź. Dokument można pobrać, klikając ikonkę strzałki, lub wydrukować, wybierając ikonkę drukarki.
W przypadku deklaracji PIT wybierz rok, wprowadź hasło i zatwierdź przyciskiem PRZEŚLIJ.
Analogicznie, dla RMUA wybierz rok, podaj hasło i zatwierdź.
Jeśli masz kilka stanowisk, zmień je przyciskiem, aby uzyskać dostęp do dokumentów z różnych miejsc pracy.
Aby się wylogować, kliknij ikonkę przekreślonego oka lub poczekaj 5 minut na automatyczne wylogowanie.
Pliki PDF są zabezpieczone hasłem (PESEL lub numer paszportu). Deklaracje PIT za pierwszy rok pracy mogą być niedostępne.
W przypadku kilku dokumentów w danym miesiącu można przełączać się między nimi w dolnym pasku.
Zobacz instrukcję wideo: https://youtu.be/Bk8mVI0Ez0g. - Do czego można wykorzystać komponent KALENDARZ?
Komponent KALENDARZ służy do organizacji i przeglądania informacji związanych z pracą użytkownika. Może być wykorzystany do:
Monitorowania zadań: Wyświetlanie listy zadań do wykonania.
Śledzenia terminów: Informowanie o kończących się dokumentach oraz innych ważnych datach.
Zarządzania nieobecnościami: Przeglądanie planowanych nieobecności własnych lub innych osób (zgodnie z uprawnieniami).
Wyświetlania urodzin:
– MOJE: Wyświetlanie tylko własnych urodzin.
– WEDŁUG UPRAWNIEŃ: Urodziny osób, do których użytkownik ma dostęp (np. podwładnych).
– MOJE DZIAŁY: Urodziny osób z działu użytkownika.
– INNE DZIAŁY: Urodziny osób z działów przypisanych do użytkownika w konfiguracji.
– WSZYSTKO: Urodziny wszystkich pracowników, niezależnie od uprawnień.
Personalizacja danych
Użytkownik może dostosować zakres wyświetlanych informacji, wybierając ikonę zębatki i zmieniając rodzaj prezentowanych danych.
Komponent KALENDARZ pomaga więc w planowaniu i zarządzaniu codziennymi obowiązkami, przypomnieniami oraz informacjami o współpracownikach w ramach dostępnych uprawnień. - Jak można zarządzać dokumentami do akceptacji z poziomu Dashboardu?
Z poziomu Dashboardu, dokumentami do akceptacji można zarządzać w sekcji dokumenty do akceptacji, gdzie znajdują się wszystkie dokumenty oczekujące na akceptację zalogowanego użytkownika.
Funkcjonalności:
Przegląd dokumentów:
– Dokumenty są uporządkowane na zakładkach, które odpowiadają konkretnym aplikacjom, co ułatwia ich odnalezienie i przeglądanie.
Zarządzanie akceptacją:
– Użytkownik może przechodzić przez dokumenty z poszczególnych zakładek, przeglądać ich szczegóły i podejmować decyzje dotyczące akceptacji.
Dzięki takiemu układowi użytkownik może efektywnie zarządzać dokumentami i szybko realizować zadania związane z ich akceptacją. - Jak można zarządzać zadaniami z poziomu Dashboardu?
Z poziomu Dashboardu można zarządzać zadaniami za pomocą komponentu ZADANIA, który umożliwia:
Przegląd zadań:
– Wyświetlanie wszystkich zadań, które użytkownik zlecił innym, oraz tych, w których pełni rolę realizującego.
Alternatywny dostęp do listy zadań:
– Taką samą listę zadań można uzyskać, klikając na ikonkę dzwonka w górnym widoku aplikacji.
Dzięki temu użytkownik ma łatwy dostęp do informacji o zadaniach i może je przeglądać oraz monitorować ich realizację.
e. Wnioski
- Jak utworzyć wniosek urlopowy?
W celu utworzenia nowego wniosku urlopowego z poziomu portalu pracownika (Dashboard) rozwiń listę komponentu MOJE DUKUMENTY (Utwórz dokument) i wybierz pozycję WNIOSEK URLOPOWY.
Wybierz z listy interesujący Cię rodzaj urlopu.
Po wskazaniu konkretnego rodzaju urlopu (nieobecności) otworzy się pełen formularz wniosku urlopowego zawierającego wszystkie niezbędne dane.
W sekcji SZCZEGÓŁY WNIOSKU wybierz datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu.
Kliknij przycisk WYŚLIJ DO AKCEPTACJI znajdujący się w lewym górnym rogu ekranu. - Jak utworzyć wniosek pracowniczy?
W portalu pracownika (dashboard), wybierz opcję UTWÓRZ WNIOSEK PRACOWNICZY w menu UTWÓRZ DOKUMENT w komponencie MOJE DOKUMENTY. Alternatywnie, w aplikacji ORG kliknij przycisk UTWÓRZ DOKUMENT i wybierz rodzaj wniosku, którą chcesz zrealizować. Z listy dostępnych wniosków wybierz odpowiedni rodzaj. W sekcji OPIS napisz cel składania wniosku lub skorzystaj z gotowej sugestii. Zapoznaj się z instrukcją wypełniania wniosku.
Dodatkowe kroki w przypadku załączników: Jeśli wniosek wymaga przesłania formularza lub innego dokumentu w załączniku: Pobierz wzór dokumentu z sekcji WZORY DOKUMENTÓW. Wypełnij go i dodaj jako załącznik, klikając odpowiedni przycisk, wybierając plik i zatwierdzając go. Wysyłanie wniosku: Po wypełnieniu wniosku i ewentualnym dołączeniu załączników, wniosek jest gotowy do wysłania do akceptacji. Śledzenie wniosków:
Listę swoich wniosków znajdziesz w komponencie MOJE DOKUMENTY w sekcji WNIOSKI lub w aplikacji ORG, wybierając w bocznym menu ikonę ORG, a następnie w górnym panelu ścieżkę: WNIOSKI -> WSZYSTKIE -> RODZAJ. - Jak stworzyć wniosek o nadgodziny?
Uruchom dashbordu użytkownika. Z menu UTWÓRZ DOKUMENT w sekcji MOJE DOKUMENTY wybierz WNIOSEK O NADGODZINY I ODPRACOWANIE. Na liście wyboru wybierz osobę dla której chcesz złożyć wniosek. W pierwszej zakładce NADGODZINY wybierz datę w której chcesz wyrobić nadgodziny, wskaż ile godzin chcesz wypracować oraz doprecyzuj, czy dodatkowe godziny chcesz przepracować przed rozpoczęciem godzin ustalonych w terminarzu, czy zaraz po nich. Po zatwierdzeniu wniosku system wyświetla tabelę z informacjami:
– wybrane dni/daty – rozkład czasu pracy – zakres (przed/po pracy) – ilość godzin – bezpośredni przełożony – komentarz opisujący nadgodziny
Jeśli chcesz dodać wniosek o nadgodziny w tym samym dniu, przed rozpoczęciem lub po zakończeniu pracy, skopiuj odpowiedni wiersz. Kliknij ikonę kartki, wprowadź odpowiednią datę i wybierz PO ZAKOŃCZENIU PRACY lub PRZED ROZPOCZĘCIEM PRACY. Uzupełnij komentarze. Gotowy formularz możesz wysłać do akceptacji przyciskiem w górnym panelu po lewej stronie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/skrocona-baza-wiedzy/8-jak-zlozyc-wniosek-o-nadgodziny/ .
Zapoznaj się z materiałem wideo: https://www.youtube.com/watch?v=Ix5hDYn29ck&ab_channel=SSCMaster . - Jak złożyć wniosek o odpracowanie niedopracowania?
Uruchom dashboard użytkownika, z menu UTWÓRZ DOKUMENT w sekcji MOJE DOKUMENTY wybierz WNIOSEK O NADGODZINY I ODPRACOWANIE. W następnej kolejności wskaż osobę dla której chcesz złożyć wniosek. W nowo wyświetlonym oknie wybierz drugą zakładkę ODPRACOWANIE. W pierwszej kolejności wybierz nieobecności do odpracowania, datę w której chcesz odpracować. Ilość godzin którą chcesz odpracować oraz wskaż czy chcesz je odpracować bezpośrednio przed rozpoczęciem/po zakończeniu pracy lub w innych godzinach. Po zatwierdzeniu wniosku system wyświetla tabelę z informacjami:
– wybrane dni/daty – rozkład czasu pracy – zakres (przed/po pracy) – ilość godzin – bezpośredni przełożony – komentarz opisujący nadgodziny
Uzupełnij komentarze. Gotowy formularz możesz wysłać do akceptacji przyciskiem w górnym panelu po lewej stronie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/skrocona-baza-wiedzy/9-jak-zlozyc-wniosek-o-odpracowanie-niedopracowania/ .
Zapoznaj się z materiałem wideo: https://www.youtube.com/watch?v=elN_yAhV-Lo&ab_channel=SSCMaster - Jak złożyć wniosek o odbiór nadgodzin?
W celu wygenerowania uruchom Wniosku o odbiór nadgodzin uruchom Dashboard. Wybierz opcję WNIOSEK O ODBIÓR NADGODZIN z menu UTWÓRZ DOKUMENT w sekcji MOJE DOKUMENTY. Po wygenerowaniu dokumentu wniosku system wyświetli listę nadgodzin możliwych do odbioru w wybranym zakresie czasowym. Jeśli wnioskujesz o odbiór całego dnia, przy pozycji ZAKRES zaznacz DNIOWY i wybierz dzień, którego wniosek ma dotyczyć. W przypadku odbiorów całodniowych system proponuje odebranie nadgodzin tzw. ŚREDNIO-TYGODNIOWYCH (z dopiskiem PRACA W DNIU WOLNYM). Jeżeli chcesz złożyć wniosek o odbiór kilku godzin (niepełnego dnia roboczego), w pozycji ZAKRES zaznacz wariant godzinowy i określ przedział godzin, którego ma dotyczyć. W takim przypadku system wyświetli nadgodziny dobowe. UWAGA: przy wyborze zakresu godzinowego na liście NIE wyświetlają się nadgodziny wypracowane w dniu wolnym. W pozycji NADGODZINY wyświetlana jest ilość godzin nadliczbowych dostępnych w danym okresie rozliczeniowym oraz ilość dni do odbioru przysługujących za pracę w dni wolne. Wniosek jest już gotowy i możesz go wysłać do akceptacji przyciskiem w górnym panelu po lewej stronie.
- Jak złożyć wniosek o formę wykonywanej pracy?
Uruchom Dashboard Wybierz opcję WNIOSEK O FORMĘ WYKONYWANEJ PRACY z menu UTWÓRZ DOKUMENT w komponencie MOJE DOKUMENTY. Wskaż osobę dla której chcesz złożyć wniosek
Wprowadź termin, którego ma dotyczyć wniosek oraz wybierz formę wykonywanej pracy. Możesz dodać regułę planowania klikając przycisk + i wybierając częstotliwość z wyświetlonej listy. Po zatwierdzeniu możesz wskazać konkretne dni. Po uzupełnieniu danych zatwierdź je przyciskiem OK. Dane wprowadzone w poprzednich krokach wyświetlą się w formularzu wniosku. Gotowy wniosek możesz wysłać do akceptacji klikając w przycisk WYŚLIJ DO AKCEPTACJI w górnym panelu po lewej stronie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/planowanie-i-rozliczanie-czasu-pracy/1-planowanie-grafiku-czasu-pracy/1-9-forma-wykonywanej-pracy/1-9-2-wniosek-o-forme-wykonywanej-pracy/. - Jak złożyć wniosek o pracę zdalną okazjonalną?
W celu złożenia wniosku o pracę zdalną lub pracę zdalną okazjonalną uruchom Dashboard pracownika. Wybierz opcję WNIOSEK O PRACĘ ZDALNĄ OKAZJONALNĄ z menu UTWÓRZ DOKUMENT w komponencie MOJE DOKUMENTY. Wprowadź termin, którego ma dotyczyć wniosek. System sam uzupełni odpowiednia formę wykonywanej pracy. Dane wprowadzone w poprzednich krokach wyświetlą się w formularzu wniosku. W tym samym formularzu możesz zawnioskować o pracę zdalną w różnych terminach. Aby to zrobić kliknij ikonę plusa w szczegółach dokumentu. W nowym wierszu wybierz termin i zatwierdź przyciskiem OK Wypełnij pola KOMENTARZE w sekcji SZCZEGÓŁY DOKUMENTU. W ramach wniosku należy określić adres pod którym będziesz wykonywał pracę zdalną. Uzupełnij sekcję ADRES PRACY ZDALNEJ. W zależności od zdefiniowanej w organizacji procedury, podczas składania wniosku pracownik powinien zapoznać się i zaakceptować odpowiednie oświadczenia znajdujące się w sekcji OŚWIADCZENIA. W tym celu rozwiń wspomnianą sekcję i zatwierdź odpowiednie oświadczenia. Bez akceptacji oświadczeń nie będzie możliwe wysłanie wniosku do akceptacji. Po uzupełnieniu wszystkich danych, wniosek jest już gotowy i możesz go wysłać do akceptacji klikając w przycisk WYŚLIJ DO AKCEPTACJI w górnym panelu po lewej stronie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/skrocona-baza-wiedzy/11-jak-zlozyc-wniosek-o-prace-zdalna-prace-zdalna-okazjonalna/.
Zapoznaj się z materiałem wideo: https://www.youtube.com/watch?v=RWzESEEZMl0&ab_channel=SSCMaster - Jak utworzyć wniosek o delegację?
Aby utworzyć wniosek o delegację kliknij UTWÓRZ DOKUMENT w komponencie MOJE DOKUMENTY w Dashboardzie użytkownika. Z rozwiniętej listy wybierz WNIOSEK O DELEGACJĘ. Na liście wyboru zaznacz wyjazd krajowy lub zagraniczny. W pierwszej kolejności wypełnij termin i godziny wyjazdu oraz przyjazdu, a także cel wyjazdu, który możesz wpisać lub wybrać z listy. W przypadku gdy wybierzesz Cel wyjazdu, który wymaga dodatkowego opisu, wówczas pojawi się pole, które należy uzupełnić. W kolejnym kroku wybierz miejscowość, klikając przycisk + sekcji MIEJSCOWOŚCI. W przypadku delegacji zagranicznej wyświetli się lista, na której, w pierwszej kolejności, należy wybrać kraj. Wpisz nazwę miejscowości. Waluta ustawi się automatycznie. W sekcji WALUTY kliknij ikonę kalendarza i wybierz dzień kursu, który automatycznie pojawi się w okienku KURS (pobierany jest z danych NBP). Aby dodać kolejną miejscowość kliknij ikonę + w sekcji MIEJSCOWOŚCI, wybierz kraj z listy wyboru i wpisz miejscowość, jak zostało przedstawione powyżej. Aby wybrać środek lokomocji, kliknij ikonę “+” w sekcji ŚRODKI LOKOMOCJI. Wybierz odpowiednią pozycję z listy i zatwierdź przyciskiem OK.W przypadku samochodu służbowego, po zatwierdzeniu, wyświetli się baza samochodów, z których należy wybrać odpowiednią pozycję. Aby dodać zaliczkę, kliknij + w sekcji ZALICZKA, wybierz z listy odpowiednią walutę zaliczki i zatwierdź przyciskiem OK. W kolumnie wartość wpisz kwoty zaliczki. W kolumnie SPOSÓB PŁATNOŚCI wybierz formę w jakiej chcesz otrzymać zaliczkę. W kolumnie DATA ZATWIERDZENIA kliknij w ikonę kalendarza i wybierz datę, do której powinieneś otrzymać zaliczkę.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://support.sscmaster.com/dokumentacja/7-delegacje/7-1-wniosek-o-delegacje/7-3-tworzenie-wniosku-o-delegacje/. - Jak stworzyć wniosek o oddelegowanie pracownika?
Aby stworzyć wniosek o oddelegowanie pracownika kliknij przycisk UTWÓRZ DOKUMENT w sekcji MOJE DOKUMENTY w Dashboardzie i wybierz z listy ODDELEGOWANIE PRACOWNIKA. Otworzy się nowy dokument wniosku z oknem wyboru osób do oddelegowania.
Jeżeli chcesz zawnioskować, by tymczasowo przydzielić do twojego działu pracownika z innego działu/sklepu, wybierz zakładkę SZUKAJ PRACOWNIKA.
– Wskaż na jaki dzień potrzebujesz pracownika.
– Jeżeli potrzebujesz znaleźć pracownika, który danego dnia ma zaplanowany dzień wolny zaznacz pole ZAPLANOWANY DZIEŃ WOLNY.
-Jeżeli potrzebujesz pracownika, który danego dnia ma już zaplanowaną pracę, zaznacz ZAPLANOWANA PRACA.
Możesz doprecyzować w jakich godzinach ma mieć zaplanowaną pracę.
– Wybierz kryteria wyszukiwania pracownika, kliknij przycisk. +WYBIERZ.
– Wybierz kryteria (może być jedna, lub więcej pozycji).
– Wskaż konkretne elementy. Gdy karta wyszukiwania pracownika jest kompletna, kliknij SZUKAJ. Wyświetli się lista pracowników spełniających kryteria oraz tabela z ich godzinami pracy we wskazany dzień, dzień wstecz i dzień w przód.
– Zaznacz właściwego pracownika. Wyświetli się okno z informacją o tym, do jakiego działu/sklepu/zespołu pracownik zostanie oddelegowany, oraz kto będzie osobą odpowiedzialną.
– Wybierz zakres dat oddelegowania pracownika. Jeżeli chcesz zmienić plan pracy pracownika, kliknij link PLAN PRACY. Możesz przypisać regułę czasu pracy lub konkretne godziny (wybierając odpowiednią zakładkę na górze okienka. Zakładka BEZ ZMIAN spowoduje wycofanie poprzednio wprowadzonych zmian w planie pracy. Zatwierdź gotową kartę oddelegowania przyciskiem OK
– Jeżeli chcesz oddelegować pracownika przypisanego do twojego działu/zespołu, do pomocy do innego działu.
– Wybierz zakładkę DELEGUJ PRACOWNIKA W kolejnej karcie, kliknij ODDELEGOWANIE, wybierz dział, do którego chcesz oddelegować pracownika.
– Wprowadź zakres dat oddelegowania i (jeżeli to koniecznie) zmodyfikuj plan pracy – kroki zostały opisane w poprzednim akapicie. Wprowadzone dane zostaną wyświetlone w szczegółach dokumentu wniosku. Możesz w nich zmodyfikować datę, miejsce oddelegowania oraz plan pracy.
– Jeżeli chcesz dodać nową osobę/wiersz, kliknij przycisk “+” i przejdź uprzednio opisane kroki. W celu usunięcia wiersza kliknij “-“.
– Gotowy wniosek wyślij do akceptacji przyciskiem w górnym panelu po lewej stronie.
Zapoznaj się także z materiałem wideo: https://www.youtube.com/watch?v=OBdBhnSFEQM&ab_channel=SSCMaster - Jak zawnioskować o wyjście prywatne i je odpracować?
Aby utworzyć wniosek o wyjście prywatne, kliknij UTWÓRZ DOKUMENT w komponencie MOJE DOKUMENTY w Dashboardzie pracownika i wybierz z listy WNIOSEK URLOPOWY. Na liście wybierz WYJŚCIE PRYWANTE. Jeżeli wnioskujesz w czyimś imieniu, pamiętaj by zmienić OSOBĘ WNIOSKUJĄCĄ w dokumencie wniosku w sekcji DANE PODSTAWOWE. Wprowadź termin i godziny w sekcji SZCZEGÓŁY WNIOSKU. Jeżeli ścieżka akceptacji nie jest automatycznie wypełniona, przejdź do jej zakładki (kafelek z symbolem haczyka po lewej stronie), kliknij ikonę ludzika z plusem i wybierz z listy osobę akceptującą wniosek. Gotowy wniosek wyślij do akceptacji przyciskiem w górnym panelu po lewej stronie.
Aby odpracować nieobecność złóż wniosek. Uruchom Dashboard, kliknij UTWÓRZ DOKUMENTY w sekcji MOJE DOKUMENTY i wybierz WNIOSEK O NADGODZINY I ODPRACOWANIE Wskaż osobę wnioskującą o odpracowanie. W wyświetlonym oknie wybierz zakładkę ODPRACOWANIE i wskaż niedopracowanie (wyjście prywatne), które chcesz odpracować. Wprowadź datę w której chcesz odpracować, ilość godzin (odpracowanie możesz rozłożyć na kilka dni). Możesz wskazać czy odpracowanie ma się przed czy po zagrafikowanych godzinach lub własnoręcznie wpisać godziny (np. jeżeli nie będą przylegać do zakresu zagrafikowanych godzin). Wprowadzone dane wyświetlą się w sekcji SZCZEGÓŁY DOKUMENTU.
Gotowy wniosek wyślij do akceptacji (lub przedtem uzupełnij ścieżkę akceptacji, jeżeli nie jest automatycznie wypełniona – proces opisany w akapicie dot. składania wniosku o wyjście prywatne) przyciskiem w górnym panelu po lewej stronie.
f. Pytania ogólne
- Jak zalogować się do systemu SSC Master?
Aby zalogować się do systemu, uruchom stronę SSC MASTER. Jako login wprowadź imię i nazwwsko lub adres e-mail przypisany do konta oraz hasło. Kliknij ZALOGUJ.W przypadku ustawienia dodatkowej metody autoryzacji będą wymagane dodatkowe kroki, w zależności od konfiguracji (np. podanie jednorazowego kodu e-mail, lub potwierdzenie aplikacją do autoryzacji). - Co zrobić w przypadku zablokowania konta?
Po pięciu błędnych próbach logowania konto zostanie zablokowane.
Po upływie czasu blokady można ponowić próbę logowania. - Jak zresetować zapomniane hasło?
W przypadku utraty hasła należy kliknąć NIE PAMIĘTASZ HASŁA? na stronie logowania, wprowadzić adres email, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w wysłanym mailu. - Jak ustawić domyślny widok w aplikacji SSC Master?
Kliknij przycisk gwiazdki po prawej stronie górnego panelu, aby ustawić widok jako domyślny.
Widok ustawiony jako domyślny będzie oznaczony żółtą gwiazdką.
Możesz mieć tylko jeden domyślny widok. Aby go odznaczyć, kliknij ikonę i zatwierdź komunikat. - Jak zmienić kolejność aplikacji w menu?
Kliknij przycisk PARAMETRY w menu głównym aplikacji.
Przejdź na zakładkę Aplikacje.
Przeciągnij aplikację w odpowiednie miejsce na liście i zatwierdź zmiany przyciskiem OK. - Jak zmienić ustawienia użytkownika?
Kliknij swój awatar/zdjęcie profilowe w górnym panelu po prawej stroniej i wybierz PARAMETRY.
Ustawienia są podzielone na sekcje OGÓLNE, POWIADOMIENIA i APLIKACJE.
W sekcji Ogólne możesz zmienić język, sposób prezentacji dokumentów, tryb wyświetlania załączników, domyślny tryb otwarcia dokumentu. Sekcja Powiadomienia służy do konfiguracji powiadomień przychodzących z aplikacji (np. dotyczących wniosków oczekujących na akceptację). W zakładce Aplikacje możesz skonfigurować kolejność aplikacji wyświetlaną w bocznym panelu, oraz kolejność i występowanie konkretnych kolumn w widokach poszczególnych aplikacji