Odpracowanie niedopracowania
W celu umożliwienia pracownikowi odpracowania wyjścia prywatnego lub niedopracowania, w aplikacji SSC Master SCP został uruchomiony wniosek o odpracowanie niedopracowania. Każdy pracownik ma możliwość zawnioskowania o odpracowanie dni/godzin, w których pracował krócej, lub odpracowanie wyjścia prywatnego.
Wniosek o odpracowanie niedopracowania można utworzyć na dwa sposoby:
– z dashbordu użytkownika
– z widoku Wnioski w aplikacji SCP
W kolejnym kroku należy wskazać odpowiedni rodzaj wniosku: „Wniosek o nadgodziny / odpracowanie”
Po wybraniu rodzaju wniosku pojawi się formularz, w którym należy uzupełnić poszczególne dane.
Jeśli pracownik wnioskuje we własnym imieniu, wówczas automatycznie, po wybraniu rodzaju wniosku, pojawia się okno, w którym definiujemy jakie niedopracowania odpracowuje. W przypadku, gdy wniosek jest tworzony przez managera, wówczas należy kliknąć na przycisk w celu wskazania osób, dla których taki wniosek tworzymy, a dopiero w kolejnym kroku wskazać odpowiednie elementy odpracowania.
W celu wskazania nieobecności do odpracowania przechodzimy do drugiej zakładki: ODPRACOWANIA.
Następnie wybieramy z listy nieobecności, które chcemy odpracować.
Na liście nieobecności znajdują się tylko te niedopracowania, które nie zostały odpracowane lub nie zostały już zaplanowane do odpracowania (wniosek o odpracowanie musi być zaakceptowany).
Wskazane nieobecności zostaną przedstawione w tabeli.
UWAGA: Jeśli zaplanowaliśmy odpracowanie, którego ostatecznie nie zrealizowaliśmy (nie zostaliśmy dłużej w pracy), wówczas to niedopracowanie pojawia się z powrotem w puli do odpracowania. Operacja zostanie wykonana przez system automatycznie w kolejnym dniu po zaplanowanej dacie odpracowania.
Przykład: Pracownik, dwie godz. wyjścia prywatnego z 02.06.2022, zaplanował do odpracowania 03.06.2022. Zaplanowanego odpracowania nie zrealizował, zatem niedopracowanie (2 godz. wyjścia prywatnego z dnia 02.06.2022) powróci do puli do odpracowania w dniu 04.06.2022.
W kolejnym kroku należy wskazać dzień, w którym planujemy odpracować wybrane nieobecności. Aplikacja automatycznie uzupełni planowaną ilość nadpracowania, po wskazaniu konkretnej daty. Analogicznie – jak w przypadku wniosku o nadgodziny – ilość godzin nadpracowania możemy zaplanować na dwa sposoby:
– Wskazując ilość nadpracowania (bez podawania zakresu godzin) oraz podając kiedy mają być wypracowane (po zakończeniu pracy lub przed jej rozpoczęciem).
– Wskazując konkretne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy, należy pamiętać by przedział godzin był „przylegający” do zaplanowanych w tym dniu godzin pracy.
Po uzupełnieniu wszystkich niezbędnych danych szczegóły wniosku wyglądają następująco:
Do każdego wiersza możemy dodać stosowną uwagę bądź komentarz wpisując ją do kolumny Uwagi. Zawartość tego pola zostanie przeniesiona do konkretnego wiersza w terminarzu pracownika do pola Uwagi z dopiskiem [Uwagi WO].
Jeśli chcemy dokonać korekty już uzupełnionych wierszy, wystarczy kliknąć na ikonkę „rysika”.
Po uzupełnieniu wszystkich niezbędnych danych, wysyłamy wniosek do zaakceptowania przez przełożonego wyższego szczebla. W tym celu klikamy na przycisk WYŚLIJ DO AKCEPTACJI znajdujący się na pasku z przyciskami.
Osoba akceptująca otrzymuje wiadomość email, z informacją o przedmiotowym wniosku.
Uwaga!
Nie ma możliwości odpracować niedopracowania w ten sam dzień, ponieważ zakwalifikowanie odpracowanego czasu jednocześnie zmniejszy czas niedopracowania i powstanie konflikt we wniosku.
Jeżeli pracownik odrobił niedopracowanie w ten sam dzień, manager powinien zakwalifikować odpracowane godziny. Jeżeli pracownik nie odrobił go w pełni, to wtedy może złożyć wniosek na odpracowanie w kolejnych dniach, pomniejszając ilość godzin o już odpracowane.
Jeżeli chcesz poznać szczegóły dotyczące prezentacji danych w terminarzu, przejdź do artykułu: Prezentacja danych w terminarzu.