Proponowana przez system chronologiczna lista nadgodzin, może być dowolnie modyfikowana przez użytkownika, oczywiście ilości odbieranych godzin muszą odpowiadać ilości wskazanych nadpracowań w odpowiednim przeliczeniu w zależności od wskazanego rodzaju wniosku (na wniosek pracownika 1 ->1, na wniosek pracodawcy 1 -> 1,5) . W przypadku gdy te ilości nie są zgodne, aplikacja wyświetli stosowny komunikat.
Lista dostępnych do rozliczenia nadgodzin jest ściśle uzależniona od daty, w której tworzymy nieobecność (odbiór nadgodzin). Mówimy tutaj o dacie wygenerowania dokumentu a nie dacie nieobecności wskazanej na wniosku. Nadpracowania rozliczane miesięcznie są widoczne na tej liście do dnia ostatecznej daty zakończenia rozliczenia z dokumentu terminarza. Po tej dacie nadgodziny są przekazane do wypłaty a co za tym idzie nie można ich rozliczyć poprzez odbiór nadgodzin.
Nadgodziny rozliczane w ramach całego okresu rozliczeniowego będą dostępne na tej liście do dnia ostatecznej daty zakończenia rozliczenia z dokumentu terminarza, który jest ostatnim w danym okresie rozliczeniowym. Po tej dacie nadgodziny są przekazane do wypłaty a co za tym idzie nie można ich rozliczyć poprzez odbiór nadgodzin.
PRZYKŁAD
Jeśli w sierpniu mieliśmy wypracowane następujące nadgodziny a data zakończenia rozliczenia to 05.10.2022,
wówczas jeśli będziemy tworzyć nieobecność do dnia 05.10.2022 na licie pojawią się wszystkie nadpracowania miesięczne i z okresu rozliczeniowego,
a po tej dacie tylko te, które należy rozliczyć w ramach całego okresu rozliczeniowego.
Oczywiście z listy tej znikają nadgodziny już odebrane (rozliczone) lub te, które są już wskazane w danym dokumencie.
Po uzupełnieniu wszystkich pól formularza klikamy na przycisk OK po którym następuje wygenerowanie dokumentu nieobecności oraz zaktualizowanie danych w terminarzach pracownika.
Jeśli tworzymy taki odbiór na dni w przeszłości, które już są zakwalifikowane jako dzień pracujący (wystąpi tylko wówczas gdy pracownik nie korzysta z czytników RCP) pojawi się poniższy komunikat, który poinformuje użytkownika o takim stanie. Po kliknięciu OK dane zostaną poprawnie zapisane.
W dokumencie terminarza w dniach (wierszach) w których wprowadzony jest odbiór nadgodzin oraz zbilansowane nadgodziny, pojawia się ikonka „bilansu” oznaczająca, że w danym dniu są nadgodziny, które zostały odebrane w innym dniu.
Jeśli nadgodziny z danego dnia zostały odebrane w całości, wówczas odpowiedni składnik nadpracowania otrzymuję jaśniejszy odcień oraz obwódkę w kolorze czerwonym.
Szczegółowa informacja na temat odbioru pojawi się po naciśnięciu ikonki .
Dla nadpracowania wyświetlana jest informacja o dniu w którym została odebrana.
Dla odbioru nadgodzin informacje na temat nadgodzin, które są odbierane tą nieobecnością.
Informacja o odebranych nadgodzinach oraz tych, które pozostają do wypłaty (do odebrania) znajduje się dodatkowo w terminarzu w sekcji Podsumowanie:
W tabeli ZBILANSOWANE SKŁADNIKI PŁACOWE, znajdują się nadgodziny które pozostają do odebrania lub do zapłacenia.
Taką samą informację można znaleźć w tabeli OKRES ROZLICZENIOWY w podsumowaniu POZOSTAŁE NADGODZINY.
Dodatkowo informacja o nadgodzinach wypracowanych oraz tych, które pozostały do odebrania, można uzyskać generując raport czasu pracy w sekcji Raporty <Raporty XLS -> Pozostałe -> Czas pracy>.
W wygenerowanym pliku XLS, kolumny Q i S przedstawiają ilość nadgodzin z podziałem na składnik 024 (nadgodziny dobowe) i 024a (nadgodziny średniotygodniowe), które pozostały do odebrania.
Kolumny P i R, przedstawiają ilość nadgodzin z podziałem na składnik 024 (nadgodziny dobowe) i 024a (nadgodziny średniotygodniowe), które zostały w danym okresie wypracowane przez pracownika.
Wypracowana nadgodzina, której odbiór nie został wprowadzony do systemu będzie się w raporcie pojawiać do czasu przekazania danych do listy płac:
– dla składnika 024 w kolejnym miesiącu
– dla składnika 024a w kolejnym miesiącu po zakończeniu ok. rozliczeniowego
Z kolei godziny nadliczbowe, które zostaną przekazane do naliczenia na liście płac (nieodebrane) znikną z raportu, a w terminarzu pojawi się przy nich ikona banknotu oznaczająca kompensatę nadpracowania poprzez wypłatę wynagrodzenia (podobnie jak obecnie ikona wagi oznaczająca zbilansowanie nadpracowania odbiorem wolnego).
Aby usunąć status wypłacenia nadgodzin należy otworzyć terminarz pracownika, przejść do trybu edycji dokumentu (klikając na przycisk Edycja znajdujący się w lewym górnym rogu paska nawigacyjnego) a następnie kliknąć ikonę banknotu i użyć przycisku USUŃ.
Odbiór nadgodzin za pracę wykonaną w dniu wolnym od pracy np. sobotę.
W przypadku wypracowania nadgodzin w dniu wolnym od pracy np. w wolną sobotę, pracownikowi przysługuje cały dzień wolny w innym dniu, niezależnie od ilości przepracowanych godzin. Nadgodziny wypracowane w dniu wolnym od pracy są odpowiednio prezentowane na wniosku o odbiór nadgodzin. Nadgodziny te są dostępne do odbioru tylko w przypadku odbioru całodniowego.
W tabeli z nadgodzinami, nadpracowania takie otrzymują symbol PDW (praca w dniu wolnym).
Dodatkowo na wniosku jest prezentowana informacja o ilości dni wolnych jakie przysługują pracownikowi za pracę wykonaną w dniu wolnym. Nadgodziny te nie powiększają puli dostępnych nadgodzin w ramach okresu rozliczeniowego lecz są prezentowane jako dostępna ilość dni wolnych.
Taki rodzaj odbioru nie może był łączony z żadnymi innymi odbiorami (godzinowymi lub dniowymi), zatem jeśli pracownik posiada jeden dzień wolny za pracę w dniu wolnym oraz dodatkowo nadgodziny, które uprawniają go do dodatkowego dnia wolnego, wówczas odbiór tych godzin musi być wykonany na dwóch niezależnych wnioskach. Wnioskując o odbiór dnia wolnego całodniowego, system w pierwszej kolejności proponuję odbiór dnia wolnego za pracę w dniu wolnym.
W przypadku pracy w dniu wolnym, przekraczającej 8 godz. Pracownikowi przysługuje dzień wolny a dodatkowe nadgodziny powyżej 8 godzin są możliwe do odebrania w innym dniu lub zostaną wypłacone.
UWAGA:
Osoby z Działu HR (z rolą Admin HR), na liście dostępnych nadgodzin, mogą zaznaczyć opcję „Wyświetl wszystkie nadgodziny bez względu na status wypłaty” dzięki czemu, w trakcie trwania całego okresu rozliczeniowego, wyświetlą się nadgodziny z całego poprzedniego okresu rozliczeniowego (te rozliczane zarówno miesięcznie jak i w ramach okresu rozliczeniowego). Np. Dla 3 miesięcznego okresu rozliczeniowego trwającego od 01.10 do a do 31.12, wszystkie nadgodziny z tego okresu rozliczeniowego są możliwe do rozliczenia do ostatniego dnia kolejnego okresu rozliczeniowego tj. do 31.03.2023.
Opcja ta powinna być wykorzystywana wyłącznie przez Dział HR, który w wyjątkowych sytuacjach będzie mógł rozliczyć nadgodziny, które standardowo nie pojawią się na liście dostępnych nadgodzin.
Lista nadgodzin bez zaznaczonej opcji.
Lista nadgodzin z włączoną opcją (wyłączenie weryfikacji rozliczonych nadgodzin przez system).
Odpracowanie niedopracowania
W celu umożliwienia pracownikowi odpracowania wyjścia prywatnego lub niedopracowania, w aplikacji SSC Master SCP został uruchomiony wniosek o odpracowanie niedopracowania. Każdy pracownik ma możliwość zawnioskowania o odpracowanie dni/godzin, w których pracował krócej, lub odpracowanie wyjścia prywatnego.