Na etapie planowania czasu pracy aplikacja podpowiada i alertuje niedozwolone sytuacje. Alerty i podpowiedzi są prezentowane na widoku z terminarzami. W momencie zatwierdzenia i zakończenia etapu planowania czasu pracy użytkownik musi tak zmodyfikować terminarze aby nie pojawiły się żadne alerty. Po zakończeniu etapu planowania, system nie pozwoli wprowadzić zmian, które będą zawierały jakieś błędy w regułach kodeksowych.
Alerty są realizowane w kilku grupach funkcyjnych:
a. Reguły kodeksowe
W przypadku złamania tzw. reguły kodeksowej w danej komórce lub grupie komórek pojawia się znak oraz po przesunięciu kursorem na alert – informacja czego dotyczy.
UWAGA: Reguły kodeksowe są weryfikowane tylko i wyłącznie dla kategorii zaszeregowania „pracownik”. Nie dotyczą zleceniobiorców.
W aplikacji weryfikowane są następujące warunki:
– Maksymalna ilość godzin pracy w ciągu doby wynosi 12.
– Minimalna ilość godzin wypoczynku w ciągu doby wynosi 11.
– Minimalna ilość ciągłego wypoczynku w ciągu kolejnych 7 dni wynosi 35 godzin.
– Minimalna ilość wolnych niedziel w ciągu kolejnych czterech tygodni wynosi 1.
– Naruszenie doby pracowniczej
Alerty prezentowane są z poziomu konkretnego terminarza.
lub bezpośrednio na widoku grafików.
b. Rozbieżność Rozkład Czasu Pracy (RCP) z Normą Czasu Pracy (NCP)
Aplikacja weryfikuje, czy planowany Rozkład Czasu Pracy (RCP) jest zgodny z Normą Czasu Pracy (NCP). W przypadku wystąpienia rozbieżności zostanie oznaczona kolorem kolumna z NCP na widoku.
Kolumna zostanie pokolorowana w przypadku spełnienia jednego z poniższych warunków:
– Ilość godzin RCP > Ilości godzin NCP
– Ilość godzin RCP < Ilości godzin NCP
– Ilość dni RCP > Ilości dni NCP
Alert jest informacyjny nie powoduje blokady terminarzy i grafików.
UWAGA: Ten rodzaj alertu jest prezentowany tylko i wyłącznie dla kategorii zaszeregowania „pracownik”. Nie dotyczy zleceniobiorców i innych które zdefiniujemy w systemie.
c. Niezaplanowane dni
Aplikacja weryfikuje, czy wszystkie dni zostały zaplanowane. Konieczna jest klasyfikacja dni albo jako praca albo dzień wolny. W przypadku wystąpienia dni, które nie zostały jeszcze zaplanowane przed kolumną NCP pojawi się komunikat . Po najechaniu na niego pojawi się informacja o pojawieniu się dni, w których nie została wskazana odpowiedni reguła czasu pracy/dnia wolnego/nieobecności.
Jeśli dokonaliśmy już rozplanowania całego miesiąca i brakujące dni to dni wolne, wówczas możemy skorzystać z opcji autouzupełniania dniami wolnymi. Należy kliknąć na komunikat, który spowoduje uzupełnienie wszystkich dni bez reguły dniami wolnymi i zniknięciem ikonki alertu.
UWAGA: Ten rodzaj alertu jest prezentowany dla każdej kategorii zaszeregowania, zatem zarówno dla pracowników jak i zleceniobiorców warunek będzie sprawdzany.
d. Alert zbiorczy
W przypadku wystąpienia jednego z powyższych trzech rodzajów alertu (reguły kodeksowe, rozbieżność RCP z NCP, niezaplanowane dni), przed kolumną NCP pojawi się komunikat po najechaniu na niego pojawi się informacja zbiorcza o błędach, które wystąpiły w terminarzu.
Okno to ułatwi kontrolę poprawności rozplanowania terminarza w jednym miejscu i zapobiegnie ewentualnemu przeoczeniu błędów, które wystąpiły w terminarzu. Tylko terminarze, które nie posiadają tego alertu (takie, które są poprawnie zaplanowane) mogą zakończyć etap planowania.