W przypadku wygenerowania terminarza pracy dla pracownika, który ma przypisany schemat reguł, istnieje możliwość naniesienia zmian i modyfikacji, poprzez odpowiednie działania na widoku lub bezpośrednio w terminarzu.
W przypadku wygenerowania terminarza dla osób bez przypisanego schematu, należy ręcznie rozplanować czas pracy.
W celu wprowadzenia planu pracy należy wybrać przycisk „Zaznacz komórki”, kolejno zaznaczamy odpowiedni dzień lub dni w celu zaplanowania czasu pracy i klikamy na przycisk „Edytuj terminarze”.
W oknie dialogowym możemy wybrać jeden z 3 możliwych wariantów uzupełnienia danej komórki.
– Reguły czasu pracy
W pierwszej zakładce możemy wybrać jedną z zdefiniowanych reguł czasu pracy. Każda reguła ma przypisany swój symbol, kolor oraz godziny rozpoczęcia i zakończenia.
Po wybraniu reguły zostaje ona wpisana do danej komórki / komórek i prezentowana jest w następujący sposób.
– Dni wolne od pracy
W drugiej zakładce możemy zaplanować dzień wolny od pracy.
Po wybraniu dnia wolnego, zostaje on wpisany do danej komórki / komórek i jego symbol jest prezentowany w następujący sposób.
– Czas pracy
W ostatniej zakładce możemy zaplanować czas pracy w dowolnych godzinach bez wskazywania reguły czasu pracy.
Po wskazaniu odpowiednich godzin czasu pracy dane zapisują się do terminarza, a wskazana komórka będzie zawsze miała kolor szary.
W widoku prezentacji reguły komórki takie mają zawsze symbol „BR”
Jeśli dokonujemy modyfikacji godzin rozpoczęcia/zakończenia w komórce, w której została wskazana jakaś regułą czasu pracy, wówczas kolor pozostanie taki jak miała pierwotna reguła a przy jej symbolu pojawi się dodatkowa znak „*”.
– Planowanie na widoku godzinowym
System dodatkowo umożliwia planowanie czasu pracy w układzie godzinowym. W celu przełączenia się na widok godzinowy, klikamy na przycisk „Widok godzinowy”. Na widoku tym można przesuwać poszczególne bloki czasu pracy, rozszerzać je lub zwężać czas pracy oraz wskazywać konkretne reguły czasu pracy.